מחקר איכותני – האקדמית גורדון
שם הקורס: מחקר איכותני
היקף הקורס בש"ש ובנ"ז: 1 ש"ש; 1 נ"ז
דרישות קדם: אין
סוג הקורס: (שיעור רגיל, סמינר, סדנא, מתוקשב, שיעור ותרגיל וכיו"ב) ____שיעור רגיל
- מטרות הקורס:
- להכיר את יסודות המחקר האיכותני
- להעלות למודעות את התרומה האפשרית של שילוב מחקר איכותני בעבודת ההוראה לפרקטיקה ולהתמקצעות של המורה/ הגננת
- להתנסות בתכנון ויישום של תרגיל מחקר במסגרת ההתנסות בגן או בבית הספר
מהלך לימודים
שעור 1 : מהו מחקר איכותני? היכרות עם המחקר האיכותני, הצגת תכנית הקורס והסילבוס
קריאת חובה: צבר בן יהושע, נ. (1995). המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה, הוצאת מודן, 18 – 25.
קריאת רשות: שקדי, א. (2004). הנחות המחקר האיכותני קונסטרוקטיביסטי. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, עמ' 23 – 36.
שעור 2: זיהוי נושא, תופעה/בעיה, הגדרת מטרה וניסוח שאלות מחקר
קריאת חובה: שקדי, א'. (2004). מוקד ועיצוב מחקר. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, 42 – 49.
קריאת רשות: צבר בן-יהושע, נ. (1995). תכנון מחקר איכותי, המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה, הוצאת מודן, 32 – 34.
שעור 3: שאלות מחקר וכלי מחקר
קריאת חובה: צבר בן-יהושע, נ. (1995). איסוף נתונים, המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה, הוצאת מודן, 47 – 50.
קריאת רשות: שקדי, א'. (2004). עקרונות איסוף הנתונים. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, 55 – 68.
שעור 4: עקרונות איסוף הנתונים: החוקר ככלי מחקר
קריאת חובה: צבר בן-יהושע, נ. (1995). התצפית ועמדת הצופה. המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה, הוצאת מודן, 51 – 52.
קריאת חובה: שקדי, א. (2004). תצפית מעורבת. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, 80 – 82.
שעור 5: התצפית במחקר האיכותני
קריאת חובה: שקדי, א. (2004). ריאיון העומק. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, 69 – 79.
קריאת חובה: צבר בן-יהושע, (1995). הריאיון. המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. הוצאת מודן, 63 – 71.
שעור 6: הריאיון במחקר האיכותני
קריאת חובה: שקדי, א. (2004). עקרונות ניתוח הנתונים. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת תל-אביב: רמות. 93 – 101.
קריאת רשות: צבר בן-יהושע, נ. תהליכים בניתוח נתונים ופירושם. המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. הוצאת מודן, 80 – 95.
שעור 7: ניתוח תוכן
קריאת חובה: שקדי, א. (2004). שלב א של הניתוח: הניתוח הראשוני. המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. הוצאת מודן, 111 – 118.
קריאת חובה: גבתון, ד. (2001) תיאוריה מעוגנת בשדה: משמעות תהליך ניתוח הנתונים ובניית התיאוריה במחקר איכותי. בתוך נ. צבר בן יהושע (עורכת), מסורות וזרמים במחקר האיכותי. הוצאת דביר, 195 – 227.
שעור 8: ניתוח תוכן – המשך
תרגיל קבוצתי בניתוח תוכן תצפית / ראיון (עבודה בכיתה והמשך עצמאי של הקבוצות)
שעור 9: תרגיל ניתוח תוכן – הצגה בכיתה (ייתכן ויומר בהגשה)
שעור 10: שבוע התנסות
קריאת חובה: שלסקי, ש. ואלפרט, ב. (2007). דרכים בכתיבת מחקר איכותני. הוצאת כליל, מכון מופ"ת, 83 – 145.
שעור 11: הצגת מחקרים
שעור 12: הצגת מחקרים
שעור 13: הנחיות לעבודת סיכום וסיכום הקורס
חובות הסטודנט, משקל כל אחד מהם בחישוב הציון בקורס ודרכי הערכה:
עבודת הסיכום – 65% מציון הקורס
הגשת הצעת מחקר – 10%
תרגיל ניתוח תוכן – 10% + הצגה בכיתה / הגשה (יוחלט יחד בהתאם להתקדמות ולהספק)
הצגת פרזנטציה (בקבוצות) – 10%
כללי (נוכחות, השתתפות) – 5%

