מחקר איכותני – האקדמית גורדון

שם הקורס: מחקר איכותני

היקף הקורס בש"ש ובנ"ז: 1 ש"ש; 1 נ"ז

דרישות קדם: אין

סוג הקורס: (שיעור רגיל, סמינר, סדנא, מתוקשב, שיעור ותרגיל וכיו"ב) ____שיעור רגיל

  • מטרות הקורס:
  1. להכיר את יסודות המחקר האיכותני
  2. להעלות למודעות את התרומה האפשרית של שילוב מחקר איכותני בעבודת ההוראה לפרקטיקה ולהתמקצעות של המורה/ הגננת
  3. להתנסות בתכנון ויישום של תרגיל מחקר במסגרת ההתנסות בגן או בבית הספר
ad

מהלך לימודים

שעור 1 : מהו מחקר איכותני? היכרות עם המחקר האיכותני, הצגת תכנית הקורס והסילבוס

קריאת חובה: צבר בן יהושע, נ. (1995). המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה, הוצאת מודן, 18 – 25.

קריאת רשות: שקדי, א. (2004). הנחות המחקר האיכותני קונסטרוקטיביסטי. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, עמ' 23 – 36.

שעור 2: זיהוי נושא, תופעה/בעיה, הגדרת מטרה וניסוח שאלות מחקר

קריאת חובה: שקדי, א'. (2004). מוקד ועיצוב מחקר. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, 42 – 49.

קריאת רשות: צבר בן-יהושע, נ. (1995). תכנון מחקר איכותי, המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה, הוצאת מודן, 32 – 34.

שעור 3: שאלות מחקר וכלי מחקר

קריאת חובה: צבר בן-יהושע, נ. (1995). איסוף נתונים, המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה, הוצאת מודן, 47 – 50.

קריאת רשות: שקדי, א'. (2004). עקרונות איסוף הנתונים. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, 55 – 68.

שעור 4: עקרונות איסוף הנתונים: החוקר ככלי מחקר

קריאת חובה: צבר בן-יהושע, נ. (1995). התצפית ועמדת הצופה. המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה, הוצאת מודן, 51 – 52.

קריאת חובה: שקדי, א. (2004). תצפית מעורבת. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, 80 – 82.

שעור 5: התצפית במחקר האיכותני

קריאת חובה: שקדי, א. (2004). ריאיון העומק. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת ת"א: רמות, 69 – 79.

קריאת חובה: צבר בן-יהושע, (1995). הריאיון. המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. הוצאת מודן, 63 – 71.

שעור 6: הריאיון במחקר האיכותני

קריאת חובה: שקדי, א. (2004). עקרונות ניתוח הנתונים. מילים המנסות לגעת, אוניברסיטת תל-אביב: רמות. 93 – 101.

קריאת רשות: צבר בן-יהושע, נ. תהליכים בניתוח נתונים ופירושם. המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. הוצאת מודן, 80 – 95.

שעור 7: ניתוח תוכן

קריאת חובה: שקדי, א. (2004). שלב א של הניתוח: הניתוח הראשוני. המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. הוצאת מודן, 111 – 118.

קריאת חובה: גבתון, ד. (2001) תיאוריה מעוגנת בשדה: משמעות תהליך ניתוח הנתונים ובניית התיאוריה במחקר איכותי. בתוך נ. צבר בן יהושע (עורכת), מסורות וזרמים במחקר האיכותי. הוצאת דביר, 195 – 227.

שעור 8: ניתוח תוכן – המשך

תרגיל קבוצתי בניתוח תוכן תצפית / ראיון (עבודה בכיתה והמשך עצמאי של הקבוצות)

שעור 9: תרגיל ניתוח תוכן – הצגה בכיתה (ייתכן ויומר בהגשה)

שעור 10: שבוע התנסות

קריאת חובה: שלסקי, ש. ואלפרט, ב. (2007). דרכים בכתיבת מחקר איכותני. הוצאת כליל, מכון מופ"ת, 83 – 145.

שעור 11: הצגת מחקרים

שעור 12: הצגת מחקרים

שעור 13: הנחיות לעבודת סיכום וסיכום הקורס

 

חובות הסטודנט, משקל כל אחד מהם בחישוב הציון בקורס ודרכי הערכה:­­­­

עבודת הסיכום – 65% מציון הקורס

הגשת הצעת מחקר – 10%

תרגיל ניתוח תוכן – 10% + הצגה בכיתה / הגשה (יוחלט יחד בהתאם להתקדמות ולהספק)

הצגת פרזנטציה (בקבוצות) – 10%

כללי (נוכחות, השתתפות) – 5%

ad