סדנא בסוגיות אתיות – המכללה האקדמית עמק יזרעאל
החוג לסיעוד
שנה"ל תשע"ד
שם הקורס: סדנא בסוגיות אתיות
סמסטר: ב
קוד קורס: 17081
מתכונת: סדנה
היקף שעות: 2 ש"ס
היקף נ"ז: 2 נ"ז
המועד: סמסטר ב', יום רביעי 7:00-10:00
תנאי קדם:
היבטים אתיים בסיעוד וקידום בריאות (שנה א', סמסטר ב'), חוק ומשפט בבריאות וניהול סיכונים (שנה ד', סמסטר א').
שעות קבלה: לפי תאום במייל
מטרות הקורס
הקורס יקנה לסטודנטים מודעות ורגישות לסוגיות אתיות המתעוררות בקליניקה וכן כישורים של קבלת החלטות המתבססים על ידע ועל שיקולים מוסריים.
דרישות הקורס
- חובת נוכחות של 70%.
- קריאת פרקי חובה על פי רשימת המקורות.
- הגשת סיפור המתאר דילמה אתית (נספח מס1) – ציון עובר.
- ניתוח בכתב של סיפור הדילמה ומחיר הבחירה בכל אחד מהפתרונות האפשריים (נספח מס 2) ציון עובר – מהווה 40% מהציון.
- ניהול דיון בסוגיה אתית. ציון עובר – מהווה 40% מהציון.
נושאי הקורס
| שעור מס | תאריך | נושא | מטלות | ספרות |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 11.03.2014 | פתיחה הסבר על הסדנא. מה היא סוגיה אתית? דיון במושג "דילמה אתית". חלוקת הערכים האתיים המרכזיים לקבוצות. | מטלה מס1: כתיבת סיפור בן עמוד אחד לפחות, שבמרכזו דילמה אתית. הנחיות- נספח מס1. הגדרת הערכים והדילמה האתית. הבאת דוגמא מהמדיה, להכין להצגה בכיתה בשיעור הבא. הגשת הסיפור האתי- ההגשה דרך אתר הגשת עבודות. | (כשר, נ', 1989). תורת המוסר: מבוא. תל- אביב : משרד הביטחון- ההוצאה לאור תשמ"ט. נמצא ביזרעאל אוסף כללי. פרקים א' ו-ב'. |
| 2 | 17.03.2014 | ערכים מרכזיים בסיעוד:
|
הצגת הערך והדוגמא מהמדיה, בפני הכיתה. | (הד, ד', 1994). אתיקה ורפואה. משרד הביטחון ההוצאה לאור. עמ' 41-50. |
| 3 | 20.03.2014 | הקודים האתיים של המקצוע ומשמעותם בחיי העבודה: הקוד האתי בסיעוד, שבועת היפוקרטס, כללי האתיקה של הרופאים בישראל, חוק זכויות החולה. | דיון בקבוצה – יבחרו סיפור אתי אחד אשר מביא לידי ייצוג חזק את הערכים שהציגו בשיעור קודם. יזהו את הערכים המרכזיים שלא נשמרו בסיפור. ינתחו את הסיפור האתי לאור הקודים האתיים. להכין דף קבוצתי המרכז את מה שתרם כל אחד מהקודים לניתוח הסיפור וכן רעיונות לדיון והצגת הנושא והכנת שאלות לקראת הייעוץ. | (הד, ד', 1994). אתיקה ורפואה. משרד הביטחון ההוצאה לאור. עמ' 51-60. |
| 4 | 10.04.2014 | ייעוץ פרטני- הכנת דיון. | ההשתתפות חובה לכל חברי הקבוצה. הנחיות- נספח מס: , נספח מס4. | |
| 5 | 21.04.2014 | ייעוץ פרטני- הכנת דיון. | ההשתתפות חובה לכל חברי הקבוצה. הנחיות- נספח מס: , נספח מס4. | |
| 6 | 06.05.2014 | קבלת החלטות בדילמות אתיות– המודל ויישומו. | ||
| 7 | 13.05.2014 | דיון המוגש ע"י התלמידים. | ||
| 8 | 20.05.2014 | דיון המוגש ע"י התלמידים. | ||
| 9 | 27.05.2014 | דיון המוגש ע"י התלמידים. | ||
| 10 | 03.06.2014 | דיון המוגש ע"י התלמידים. | ||
| 11 | 10.06.2014 | דיון המוגש ע"י התלמידים. | ||
| 12 | 18.06.2014 | סכום הסדנה. | הגשת תרגיל תובנות אישיות מהקורס הנחיות- נספח מס2. |
נספחים
נספח מספר 1
הנחיות לתרגיל מספר 1: סיפור המתאר דילמה אתית
- כתוב סיפור (לפחות עמוד כתוב) שבמרכזו דילמה אתית, הסיפור כולל:
- תיאור עובדתי של מהלך ההתרחשות
- ?איך הרגשת
- ?מה עשית
- ?איזה שאלות שאלת את עצמך
- הסיפור יכול להיות אירוע שקרה לך, או שהיית שותף לו או צפית בו מן הצד. האירוע התרחש בקליניקה או במפגש אחר שלך או של אנשים אחרים שאתה מכיר עם מערכת הבריאות.
נספח מספר 2
הנחיות לתרגיל מספר 2: ניתוח המקרה
- מה אני יודע
- ?איזה נתונים צריך כדי שתוכל לבחון את הסיפור
- ?איזה נתונים יש לך
- ?איזה נתונים חסר לך ואיפה תוכל למצוא אותם
- ניתוח תיאורטי
- ?מה הם הערכים המתנגשים
- ניתוח המקרה לאור התיאוריה התועלתנית (Utilitarianism) – מירב האושר למירב האנשים
- ניתוח המקרה לאור התיאוריה הדיאונטולוגית- החובה המוסרית
- מהם הערכים הדומננטיים שבמסגרתם התרחש הסיפור
- ?מה הם הערכים החברתיים
- ?מה הם ערכי המקצוע (הקוד האתי של האחים והאחיות בישראל)
- ?מה הם הערכים הארגוניים
- ?מה הם הערכים האישיים
- הפתרונות
- ?מה הם הפתרונות שבחרו
- ?מה לדעתך היה צריך לעשות
- ?מה היו ה"מחירים" בכל אחד מהפתרונות
- ?מה אני אעשה בפעם הבאה שאמצא בדילמה כזו
נספח מספר 3
הנחיה לניהול דיון במסגרת שיעור בסדנא בסוגיות אתיות
- תיאור הבעייתיות הקשורה לשמירה על הערכים המקצועיים.
- ההתנהלות האתית של אחיות ורופאים בחיי העבודה.
- הביטוי הנורמטיבי של שמירה על הערך במערכת הבריאות.
- חוקים, הוראות מנהליות, נורמות התנהגות.
- מערכות פיקוח ואכיפה.
- הקוד האתי.
- ההתייחסות לערך בקוד האתי של האחים והאחיות בישראל.
- הכללים בדבר האתיקה המקצועית של הרופאים.
- הדילמה האתית.
- תיאור המקרה וניתוח הערכים המתנגשים.
- הטיעונים למוסריותו כל אחד מהערכים המתנגשים.
- הפתרונות האפשריים.
- הפתרון המקומי- פרשנות מקומית של הערכים / הנורמות המקומיות והערכים המקצועיים.
- המחיר של הפרת הערכים לחברה, למערכת הבריאות, למטופלים, לעובדים.
נספח מספר 4
הקריטריונים להערכת הדיון
| קריטריון | ניקוד | הערות |
|---|---|---|
| תאור ברור של מהלך השיעור, הצגת מטרות | 10 | |
| מגוון פעיליות + שימוש מושכל בעזרי הוראה | 20 | |
| שיתוף הכיתה ופתיחות למגוון דעות | 20 | |
| חלוקת זמן הגיונית בין הפעיליות | 10 | |
| בקיאות בחומר הדיון | 20 | |
| התמקדות בשאלות אתיות מקצועיות משמעותיות | 10 | |
| הצגה ברורה של תובנות אישיות, מקצועיות, חברתיות | 10 | |
| סה"כ | 100 |
ביבליוגרפיה
- Annas, G. J., & Grodin, M.A. (eds.) (1992). The Nazi doctors and the Nuremberg code: human rights in human experimentation. New York, NY: Oxford University Press.
- Bachner, Y., & Mansbach, A. (2010) Internal or External Whistleblowing: Nurses' Willingness to Report Wrongdoing. Nursing Ethics, 17(4), 483-490.
- Bandman, E. L., & Bandman, B. (2002). Nursing ethics through the life span. (4th Ed) Upper Saddle River, NJ : Prentice Hall.
- Bayer, R., & Beauchamp, D.(eds.) (2007). Public health ethics: theory, policy, and practice. Oxford, UK: Oxford University
- Beauchamp, T. L., & F Childress, J. (2001). Principles of biomedical ethic (5th Ed) . Oxford, UK: Oxford University Press.
- Bergman, R., Tabak, N., & Weiner, C. (2003). The use of physical restrains for patients suffering from dementia. Nursing Ethics, 10(5), 512-525.
- Marteau, T., & Richards, M .(eds.)(1996). The troubled helix: social and psychological implications of the new human genetics. Cambridge, UK: Cambridge University Press.
- Rassin, M. (2008). Nurses' professional and personal values, Nursing Ethics, 15(5), 614-630.
- Shapira- lishchinsky, O. (2010). Ethical Dilemmas in Teaching and Nursing: The Israeli Case. Oxford Review of Education, 36(6), 1-18.
- Simonstein, F. (ed.) (2009). Reprogen-ethics and the future of gender. Dordrecht, The Netherlands: Springer.
- Tabak, N., & Ozon, M. (2004). The influence of nurse's attitudes, subjective norms and perceived behavioral control on maintaining patient's privacy in hospital setting. Nursing Ethics, 11(4), 366-377.
- Tabak, N.,& Goldman, A. (2010). Perception of ethical glimate and its relationship to nurses' demographic characteristics and job satisfaction. Nursing Ethics, 17(2), 233-246.
- Veatch, R.M. (2000). Transplantationethics.Washington, D.C: Georgetown University Press.
- Veatch, R.M. (1977).Case studies in medical ethics. Cambridge, MA: Harvard University Press.
- Wagner, N., & Tabak, N. (1997). Professional solidarity versus responsibility for the health of the public: is a nurses' strike morally defensible? Nursing Ethics, 4(4), 283-293.
- Yakov, G., Shilo, Y., & Shor, T. (2010). Nurses' Perceptions of Ethical Issues Related to Patients' Rights Law. Nursing Ethics, 17(4), 501-510.

