סמינריון ליבה– סוגיות נבחרות בחינוך בלתי פורמאלי – הקריה האקדמית אונו

הקריה האקדמית אונו

הפקולטה למדעי הרוח

בית הספר לחינוך וחברה

התכנית לתואר ראשון BA בחינוך וחברה

סמינריון  ליבה– סוגיות נבחרות בחינוך בלתי פורמאלי

 

שנת הלימודים: תשפ"ב

היקף הקורס:    שנתי 6 ש"ש

סוג הקורס : סמינריון ליבה

 

נושאי הקורס:

מטרות הקורס:

  1. דיון בתפיסת החזון החינוכי של עובד חינוך בלתי פורמאלי
  2. ניתוח יחסי הגומלין  שבין תיאוריה לבין מעשה בחינוך הבלתי פורמלי.
  3. קריאת מאמרים ומחקרים שנעשו בתחום החינוך הבלתי פורמלי
  4. דיון בסוגיות נבחרות  מתחום החינוך הבלתי פורמאלי ויישומים של התיאוריה.
  5. כתיבת עבודת מחקר אמפירי בתחום החינוך הבלתי הפורמאלי
ad

 מבנה הקורס:

 

א. הרצאות

ב. למידה עצמאית באתר הקורס וקריאה מונחית של ביבליוגרפיה

ג. הצגת מאמר בכיתה

ד. הצגת רפראט על העבודה העצמאית באמצעות מצגת

ג. כתיבת עבודת מחקר עצמאית (אפשרי בזוגות)

 

חובות הסטודנט:

דרישות הקורס:  

  • קיימת חובת נוכחות עם מצלמה פתוחה בזמן השיעור
  • נוכחות חובה והשתתפות פעילה בדיונים בהיקף של 80% כנדרש בנוהל הפקולטה.
  • הצגת מאמר בכתה באמצעות מצגת– 15%

ג. רפראט, הצגה של תמצית המחקר עם מצגת בכיתה-  15%

ד. כתיבת עבודת המחקר – 80% מהציון.

 

מהלך לימודים על-פי נושאים ומפגשים ורשימות קריאה

 

נושא מס' מפגשים רשימת קריאה רלוונטית
הצגת מטרות הסמינריון וסוגיות מתודולוגיות בקשר לכתיבתו 1 מאמר על כללים ועקרונות לכתיבה מדעית המצורף לאתר הקורס
1. תפיסת החזון החינוכי של עובד חינוך בלתי פורמאלי

סוגיית הפרופסיונליזציה של עובדי הנוער בפנימייה ובקהילה, בעיות של אתיקה והשפעותיהן על תיפקוד המערכת החינוכית-טיפולית בפנימיות ובמסגרות קהילתיות.

 

 

1 אלוני, נ', (1998) דרכים בחינוך ההומניסטי. תל אביב: הקיבוץ המאוחד. עמודים 15-68.

עינת בר און כהן (2007). העובד המקצועי בחינוך הבלתי פורמלי, בתוך: ש' רומי ומ' שמידע (עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה (193-223). ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית

סוגיית הפרופסיונליזציה של עובדי הנוער בפנימייה ובקהילה, בעיות של אתיקה והשפעותיהן על  התפקוד גרופר (2003), המנחם(2003), גרופר ורומי (2015).

2.  

מושג הפנאי

החינוך הבלתי פורמאלי בעידן הפוסט –מודרני

1 ג'ירו, ה' (1996). פדגוגיה על גבול הפוליטיקה של המודרניזם / פוסטמודרניזם. בתוך: א' גור-זאב

(עורך).  חינוך בעידן השיח הפוסטמודרני. ירושלים:

מאגנס, האוניברסיטה העברית. עמ' 43-64.

סלקובסקי, מ', אילוז, ש', רומי, ש' (2018). פנאי, אלימות

וחיבור לבית ספר: מיפוי שיטתי של פעילויות פנאי בקרב

בני נוער במערכת החינוך בישראל, מפגש, כרך כ"ו,

גיליון 48, 65-99.

Kahane,  R.  (1997). The origins of postmodern youth: informal youth movements in a comparative perspective. Walter De Gryter.

Romi, S, (2009). Non‐formal education: a major educational force in the postmodern era. Cambridge Journal of Education, 39, 257-293.

3. חינוך בלתי פורמאלי בחברה פלורליסטית

וחינוך בלתי פורמאלי במעגלי החיים

1 סלומון, ג' (2007). חינוך לדו-קיום. בתוך ש' רומי ומ' שמידע (עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה. ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית. עמ' 73- 82.

היוש, ט' אבו אלהיג'א פ' (2018). פנאי של מתבגרים ערבים: האם המגדר קובע?, מפגש, כרך כ"ו, גיליון 48, 117-141.

בקרמן צ' (2003). "רוקדות עם המילים": נרטיבים בחינוך הלא פורמאלי. מפגש לעבודה חינוכית-

סוציאלית, 17, 89 – 106.

סיון, ע' (2007). חינוך לפנאי ולחברות.  בתוך ש' רומי ומ' שמידע (עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה. ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית. עמ' 83 – 96.

4. הצגה על ידי הסטודנטים של מאמר שקראו בתחום החינוך הבלתי פורמאלי שעורים 6-7 הצגה על ידי כל אחד מן הסטודנטים באמצעות מצגת קצרה
5. יחסי הגומלין בין תיאוריה לבין מעשה –  כיצד מיושמת הפדגוגיה החינוכית של החינוך הבלתי פורמאלי בשדה המקצועי.

 

1 סילברמן- קלר ד' (2007). הפדגוגיה של החינוך הבלתי פורמאלי. בתוך ש' רומי ומ' שמידע  (עורכים).  החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה. ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית. עמ' 97- 121.

סילברמן- קלר ד' (2001). קווים לפדגוגיה הלא – פורמאלית : דימויי זמן ומקום. מפגש לעבודה חינוכית  סוציאלית, 15, 15 – 36.

בוניאל-ניסים, מ' (2018). שימוש באינטרנט בקרב צעירים: הבחנה בין פעילות פנאי לגיטימית לבין התמכרות, מפגש, כרך כ"ו, גיליון 48, 99-117.

6. יחסי הגומלין שבין החינוך הבלתי פורמאלי לבין הקהילה והמערכת הארגונית.

 

1 Izhar, O. (2004). Marketing informal education institutions in Israel: the centrality of customers' active involvement in service development. International Journal of Education Management, 18, 417 – 424.

שפירא, א', טסלר, ר', יערי, א',פריזאדה, מ', שטיינמץ, נ' והראל-פיש, י' (2018). הקשר בין התנדבות בני נוער בישראל בקהילה ובין מדדים של בריאותם ורווחתם, מפגש, כרך כ"ו, גיליון 48, 181-199.

7. יישום הפדגוגיה הבלתי פורמלית לקידום נוער במצבי סיכון 1 רומי, ש'. (2007). קידום נוער: התפתחות וסוגיות מרכזיות, בתוך: ש' רומי ומ' שמידע (עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה (453-469). ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית
8. הפנימייה החינוכית בישראל כארגון חינוך בלתי פורמלי 1 גרופר, ע' (2007). הפנימיות בישראל: מסגרות חינוך חברתיות וממדיהן, בתוך: ש' רומי ומ' שמידע (עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה (341-365). ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית
 

סיום הסמסטר הראשון

תחילת סמסטר שני

9. גישות מתודולוגיות בחקר החינוך הבלתי פורמאלי 2 כהן, א' ה' (2007). גישות מתודולוגיות בחקר החינוך הבלתי פורמאלי. בתוך ש' רומי ומ' שמידע (עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה. ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית. עמ' 165- 185.

רומי, ש' ושמידע מ' (2007). חקר החינוך הבלתי פורמאלי בישראל. בתוך ש' רומי ומ' שמידע

(עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה. ירושלים : הוצאת מאגנס,   האוניברסיטה העברית. עמ' 185- 193.

Sawchuk, P. H. (2008). Theories and methods for research on informal learning and

work: towards cross-fertilization. Studies in Continuing Education, 30, 1, 1-16.

10. פגישות להדרכה מתודולוגית. בפגישות אלה תינתן הנחייה אישית וקבוצתית כחלק מתהליך הכנת העבודה הסמינריונית 4 גיבוש שאלות מחקר, גיבוש הנושא למחקר וסקירת הספרות

הנחייה אישית של המרצה לסטודנטים (בזוגות)

 

11. שיעור מתודולוגי לקראת הצגת הרפראטים

 

1

 

אפרתי נ' ולידור ר' (2006). העבודה הסמינריונית:

 כתיבה הנחייה והערכה. תל אביב : מכון מופ"ת.

 

12. הצגת הרפראט של העבודה הסמינריונית בפני הכיתה 3 בשיעורים האחרונים של הסמסטר, שהנוכחות בהן חובה לכלל הסטודנטים, הצגת רפראט של כל זוג סטודנטים באמצעות מצגת ואם רוצים גם אמצעי המחשה נוספים. המצגת תכלול הצגה תמציתית של שלושת הפרקים

הראשונים בעבודה הסמינריונית: המבוא, סקירת

הספרות והפרק המתודולוגי. הפרקים הנוספים:

ממצאים ודיון מסכם יוצגו בעבודה הסופית

 

 

 

קריאת רשות

 

בוניאל-ניסים, מ' (2018). שימוש באינטרנט בקרב צעירים: הבחנה בין פעילות פנאי לגיטימית לבין התמכרות, מפגש, כרך כ"וף גיליון 48, 99-117.

 

גולדרט, מ. (2020). חינוך בלתי פורמלי. לקסי-קיי, (14).22-25.

 

גרוס, ז' וגולדרט, מ' (2017). השפעת החינוך הבלתי פורמלי על משתתפיו, סקירת ספרות המוגשת ללשכת המדען הראשי במשרד החינוך. נדלה מ:

https://meyda.education.gov.il/files/noar/informal_education1.pdf

 

גרופר, ע' ורומי, ש' (2015). הכשרה לתפקיד עובד חינוכי-טיפולי בתחומי העבודה החינוכית-סוציאלית, בתוך: גרופר, ע' ורומי ש' (עורכים). ילדים ומתבגרים במצבי סיכון בישראל-כרך ב'(329-351). תל אביב: הוצאת מכון מופת

 

גרופר,ע. (2007). "פנימיות בישראל, מסגרות חינוך חברתיות בעלות ממד ייחודי", בתוך: מרים שמידע, שלמה רומי (עורכים). החינוך הבלתי פורמלי במציאות משתנה, ירושלים: הוצאת מגנס.

היוש, ט' אבו אלהיג'א פ' (2018). פנאי של מתבגרים ערבים: האם המגדר קובע?, מפגש, כרך כ"ו, גיליון 48, 117-141.

הימן-זהבי, ר', וגרטל, ג'. (2017). חינוך מאַפשר החינוך בתנועת הנוער כהכנה לחיים מחנות הקיץ כמקרה בוחן. מועצת תנועות הנוער. נדלה מ:  https://bleknet.net/tni/Hinuch_Meafsher.pdf

 

כאהן – סטרבצ'ינסקי פ' בודובסקי ק' (2002). תוכנית היל"ה – השלמת השכלה לנוער מנותק:

 

כלפון, א' (2018). מעורבות של מועצות תלמידים בפעילויות בבתי ספר על-יסודיים. שאנן, כ"ג, עמ' 127-146. נדלה מ:

http://www.shaanan.ac.il/wp-content/uploads/2018/08/Laor/Ktav_Et/Shnaton/K-23/23-7-%20halpon.pdf

 

כהן, א' ה' (2007). גישות מתודולוגיות בחקר החינוך הבלתי פורמאלי. בתוך ש' רומי ומ' שמידע (עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה. ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית. עמ' 165-185.

סלקובסקי, מ', אילוז, ש', רומי, ש' (2018). פנאי, אלימות וחיבור לבית ספר: מיפוי שיטתי של פעילויות פנאי בקרב בני נוער במערכת החינוך בישראל, מפגש, כרך כ"ו, גיליון 48, 65-99.

 

רומי, ש'. (2007). קידום נוער: התפתחות וסוגיות מרכזיות, בתוך: ש' רומי ומ' שמידע (עורכים). החינוך הבלתי פורמאלי במציאות משתנה (453-469). ירושלים : הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית

 

רומי, ש' וגרופר, ע' (2020). האתגר: הצלחה של ילדים ובני נוער במצבי סיכון במערכת החינוך, בתוך: י' הרפז וא' הורביץ, חינוך בצומת-סיעור מוחות על עתיד החינוך בישראל (375-384), מודיעין: דביר זמורה ביתן.

 

שפירא, א', טסלר, ר', יערי, א',פריזאדה, מ', שטיינמץ, נ' והראל-פיש, י' (2018). הקשר בין התנדבות בני נוער בישראל בקהילה ובין מדדים של בריאותם ורווחתם, מפגש, כרך כ"ו, גיליון 48, 181-199.

 

 

Andreatos, A. (2007). Virtual communities and their importance for informal learning

Association for Applied Psychology, 53 (1), 87–112

 

Beckerman, Z., Burbules N.C. & Silberman – Keller, D. (2006). Learning in Places: The Informal Education Reader. New-York: Peter Lang.

 

Burbules, N. C., & Torres, C.A. (Eds.). (2000). Globalization and education: Critical

Cambridge, M.A. : Harvard education press.

Coffield, F. (2000). The necessity of informal learning. Bristol : The Policy Press.

Eisikovits, R.A. (1997). The Anthropology of Child and Youth Care Work, New-York: The Hawroth Press, Inc.

 

 

Grupper, E. (2002). Child and Youth Care Work at the Cross-Roads of the Century: From a Recognized Profession Back to an Amateur Humanitarian Mission?, in: E.J. Knorth, P.M. Van Den Bergh and F. Verheij (Eds.). Professionalization and Participation in Child and Youth Care (pp. 65-75). Burlington: Ashgate Publishing Company.

 

Harris, P., Piercy, G. & Law, M. (2009). Peer education: Investigating the

informal education and identity formation in Diaspora. International Journal of Computer, Communications & Control, 2, 39- 48.

 

Izhar, O. (2004). Marketing informal education institutions in Israel: the centrality of customers' active involvement in service development. International Journal of Education Management, 18, 417 – 424.

 

Iske. S., Klein, A., Kutscher. N., & Otto. H. (2008). Young people's Internet use and its significance for informal education and social participation. Technology, Pedagogy and Education, 17, 2, 131 – 141.

 

Janosz, M. L.,  Blance, M. Boulerice, B., & Tremblay, R. (2000). Predicting different

Journal of Educational Psychology, 92, 171 – 190.

Kahane,  R.  (1997). The origins of postmodern youth: informal youth movements in a comparative perspective. Walter De Gryter.

Labelle, T.J. & Sylvester, J.J. (1990). Delivery Systems – Formal, Nonformal, Informal. In: R.M. Thomas (Ed.). International Comparative Education: Practices, Issues & Prospects(141-160), New York: Pergamon press.

 

Noam, G. (2002). Afterschool education: Approaches to an emerging field. Pedagogic (1), 19–38.

Phoenix, A. (2004). Using informal pedagogy to oppress themselves and each other:

Sawchuk, P. H. (2008). Theories and methods for research on informal learning and

work: towards cross-fertilization. Studies in Continuing Education, 30, 1, 1- 16.

Romi, S, (2009). Non‐formal education: a major educational force in the postmodern era. Cambridge Journal of Education, 39, 257-293.

 

Russkin, H. & Sivan A. (2002). Leisure education in school systems. Jerusalem:

 

Rogers, A. (2004). 'Looking again at non-formal and informal education – towards a new paradigm', The Encyclopaedia of informal education, www.infed.org/biblio/non_formal_paradigm.htm, Last update January 30, 2005

ad