אקולוגיה של ידע – האקדמית גורדון

אקולוגיה של ידע

היקף הקורס: 1 ש"ש

דרישות קדם:

  • ידע מוקדם בתחום התקשוב
  • חשבון ב gmail

סוג הקורס: קורס היברידי

ad

מטרות הקורס:

  1. הקניית מיומנויות תקשוב מתקדמות (שימוש ברשת חברתית)
  2. העצמת יכולת השיתוף- קהילה יוצרת ידע
  3. בחינת תרומתה של למידה משתפת מתווכת ICT על התפתחותם המקצועית של הלומדים

חובות הסטודנט ודרכי הערכה:

  1. 70% ביצוע משימות בפרויקט השיתופי לפי לוח זמנים מוגדר. איחור בהגשה של עד ארבעה ימים יוריד 5% ממשקל המשימה. מעבר למועד זה לא ניתן להגיש.
  2. 30% הגשת מטלות שוטפות.
  3. ב- 24.12.14 מפגש פנים אל פנים בין בתל אביב

 

מהלך הלימודים:

שיעורים 1-2: מאפייני העידן הפוסטמודרני ומהות הידע (פנים אל פנים)

קריאת חובה:

Halverson, R., & Smith, A. (2009). How new technologies have (and have not) changed teaching and learning in schools. Journal of Computing in Teacher Education, 26 (2), 49-55.

 

אבירם, ר' (1999). לנווט בסערה: חינוך בדמוקרטיה פוסטמודרנית. ת"א: מסדה.

אבירם, ר' (2010). בית הספר העתידני. מסע מחקר לעתיד החינוך. ת"א: מסדה.

קריאת רשות:

אבירם, ר' בראון נ' ואטיאס, מ' (2010).  בית ספר כמרכז תקשורת: מודל של חינוך הומניסטי אופטימי. חיפה: פרדס.

עידן, א' (2008). הדיאלוג הדיגיטלי: חינוך בעידן האינטרנט, הפוסט-מודרניזם והגלובליזציה. בתוך נ' אלוני (עורך), דיאלוגים מעצימים בחינוך ההומניסטי (עמודים 301-319). תל אביב: חדקל.

Siemens G., (2004 ) Connectivism: A Learning Theory for the Digital Age. Retrieved from:  http://www.ingedewaard.net/papers/connectivism/2005_siemens_ALearningTheoryForTheDigitalAge.pdf

 

שיעור 3: הצגת פרויקט שיתופי מקוון בינמכללתי, ביצוע היכרות בין עמיתים בקבוצה (פא"פ)

קריאת חובה:

אייזנר, א' ו' (2011). רפורמה חינוכית והאקולוגיה של החינוך הבית-ספרי. בתוך ג' פישר ונ' מיכאלי  (עורכים), שינוי ושיפור במערכות חינוך (עמ' 69-51). ירושלים: מכון ברנקו וייס.

Sang, G., Valcke, M., Braak, J., & Tondeur, J. (2010). Student teachers' thinking processes and ICT integration: Predictors of prospective teaching behaviors with educational technology. Computers & Education, 54, 103- 112.

Ertmer, P. A., & Ottenbreit-Leftwich, A. T. (2010). Teacher technology change: How knowledge, confidence, beliefs, and culture intersect. Journal of Research on Technology in Education, 42 (3), 255-284.

מלמד, ע' (2010). מחשבים בכיתה והמורה בפינה. אוחזר מתוך:  http://www.itu.org.il/Index.asp?ArticleID=16880&CategoryID=1729&Page=1

 

קריאת רשות:

Selwyn, N.  (2013). Education in a digital world: global perspectives on technology and education.  New York, Routledge.

Overbay, A., Patterson, A. S., Vasu, E. S., & Grable, L. L. (2010). Constructivism and technology use: findings from the IMPACTing leadership project. Educational Media International, 47 (2), 103-120.

יוסיפון, מ' ושמידע, מ' (2006). לקראת פרדיגמה חינוכית חדשה במערכת החינוך הישראלית בעידן הפוסט מודרני. תל-אביב: מט"ח.

שיעור 4: תהליך הפרויקט, היכרות עם הרשת החברתית (למידה מרחוק)

קריאת חובה:

Partnership for 21st Century Skill, (2013). A Framework for 21st Century Learning. Retrieved April, 14 2013 http://www.p21.org/overview

 

עשת- אלקלעי, י' (2012). אוריינות דיגיטאלית: מסגרת מושגית עבור מיומנויות חשיבה בעידן הדיגיטאלי. איגוד האינטרנט הישראלי ISOC. אוחזר מתוך:

http://www.isoc.org.il/magazine/magazine4_6.html

 

Fraillon, J., & Ainley, J. (2010). The IEA International Study of Computer and Information Literacy (ICILS). Retrieved April, 14 2013 from: http://forms.acer.edu.au/icils/documents/ICILS-Detailed-Project-Description

קריאת רשות:

Eshet, Y. (2004). Digital literacy: A conceptual framework for survival skills in the digital era. Journal of Educational Multimedia and Hypermedia, 13 (1), 93-106

שחר, ח' (2011). קונסטרוקטיביזם בחינוך – הוראה, הערכה ומחקר. אבן יהודה: הוצאת רכס.

 

שיעור 5:  חיפוש מידע בנושא הפרויקט (פא"פ)

קריאת חובה:

Bakia M. et al., (2011). International Experiences with Technology in Education:
Final Report.  U.S. Department of Education Office of Educational Technology and the Office of Planning, Evaluation and Policy Development, Policy and Program Studies Service. www.ed.gov/about/offices/list/opepd/ppss/reports.html

Raybould, R., & Fauska, J. R. (2005). Organizational learning theory in schools. Journal of Educational Administration, 43 (1), 22-41.

 

שיעור 6-7:  סיכום המידע ושאילת שאלות (שיעור 6: למידה מרחוק, שיעור 7: פא"פ)

קריאת חובה:

דיין, ר' ומגן-נגר, נ' (2011). תכנית התקשוב הלאומית "התאמת מערכת החינוך למאה ה-21": אינדיקטורים לבדיקת הצלחת התכנית. בתוך: י' עשת- אלקלעי, א' כספי, ס' עדן, נ' גרי, י' יאיר (עורכים), ספר כנס צ'ייס למחקרי טכנולוגיות למידה 2012: האדם הלומד בעידן הטכנולוגי (עמ' 88-96). רעננה: האוניברסיטה הפתוחה.

רימון, ע' (2012). התכנית הלאומית "התאמת מערכת החינוך למאה ה-21"- נייר עמדה. דפים, 54, 284-292.

משרד החינוך (2013). התוכנית הלאומית- התאמת מערכת החינוך למאה ה-21. אוחזר ב-1 אפריל, 2013 מתוך http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/MadaTech/hatamat_marechet_21

 

שיעור 8-9: ביצוע ראיונות וסיכומם (למידה מרחוק)

קריאת חובה:

Voogt, J. (2012). ICTs for Curriculum Change, Iite Policy Brief. Published by the UNESCO Institute for Information Technologies in Education 8 Kedrova St., Bldg. 3, Moscow.  http://iite.unesco.org/pics/publications/en/files/3214717.pdf

פלד, ב' ומגן-נגר, נ' (2011). מאפייני מורים בסביבה לימודית מתוקשבת. מעוף ומעשה, 14, 157-189.

דיין, ר' ומגן-נגר, נ' (2013). בתי ספר מדגימי תקשוב בראייה בינלאומית. בתוך: י' עשת- אלקלעי, א' כספי, ס' עדן, נ' גרי, י' יאיר (עורכים), ספר כנס צ'ייס למחקרי טכנולוגיות למידה 2013: האדם הלומד בעידן הטכנולוגי (עמ' 53- 62).  רעננה: האוניברסיטה הפתוחה.

אוסטר ע' וקליגר א' (2011). מטלות מקוונת כאמצעי לבדיקת התפתחות מקצועית של מורים. בתוך חן, ד' וקורץ, ג' (עורכים). תקשוב, למידה והוראה (עמודים 247-276). אור יהודה: הוצאת המרכז ללימודים אקדמיים.

קריאת רשות:

אבידב, א', עשת-אלקלעי י' (2012). מודל 'איי החדשנות': ניתוח הסיבות להצלחה ולכישלון בהטמעת =טכנולוגיות חדשניות במערכות חינוך. מעוף ומעשה. מכללה אקדמית אחוה. אוחזר ב-1 יולי 2013 מתוך:

http://www.achva.ac.il/sites/default/files/achvafiles/maof_book/14/5.pdf

Hadjithoma-Garstka, C. (2011). The role of the principal’s leadership style in the implementation of ICT policy. British Journal of Educational Technology, 42 (2), 311–326.

 

שיעור 10-11: הכנת פעילות למידה וביצוע פעילות של עמיתים (שיעור 10: למידה מרחוק, שיעור 11: פא"פ)

קריאת חובה:

שנר, מ' (2010).  "המורה הטוב, התלמיד הטוב  ובית הספר הטוב" במציאות תרבותית גלובלית. מעוף ומעשה, 13, 17-44.

פורקןש-ברוך, א', מיודוסר, ד', נחמיאס, ר' (2012). חדשנות משולבת תקשוב בראי המחקר הבינלאומי. מעוף ומעשה. המכללה האקדמית אחוה. אוחזר ב-1 יולי, 2013 מתוך: http://www.achva.ac.il/sites/default/files/achvafiles/maof_book/14/6.pdf

שמיר-ענבל, ת' וקלי, י' (2011). מודל מערכתי להטמעת תקשוב בתרבות בית ספרית. בתוך: ד', חן ג' קורץ (עורכים),  תקשוב, למידה והוראה (עמ' 371-400 ). אור יהודה: הוצאת המרכז ללימודים אקדמיים.

Kozma, R. B. (2010). ICT Policies and Educational Transformation. A UNESCO publication.

קריאת רשות:

Barnet, B. (2011). Teaching 2030. Teacher College Press. Columbia University New York and London.

Halverson, R, & Smith, A. (2010). How new technologies have (and have not) changed teaching and learning in school. Journal of Computing in Teacher Education, 26 (2), 16-49.

 

שיעור 12-15: רעיונות חדשניים ליצירת ידע בבית הספר העתידני (פא"פ)

קריאת חובה:

Solvie, P., & Kloek, M. (2007). Using technology tools to engage students with multiple learning styles in a constructivist learning environment. Technology and Teacher Education, 7 (2), 7-27.

Bower, M., Hedberg, J. G., & Kuswara, A. (2010). A framework for Web 2 learning design. Educational Media International, 47 (3), 177-198.  http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/09523987.2010.518811

ad