הוראה מותאמת בקריאה – מכללת תלפיות
המכללה האקדמית לחינוך בחולון
"תלפיות"
שם ומספר הקורס: הוראה מותאמת בקריאה
סוג הקורס: פרונטאלי וסדנאות
שנת לימודים: סמסטר א', תשפ"ו
א. תיאור הקורס
קריאה היא אבן יסוד בחייו של אדם במאה ה-21. הקריאה משרתת אותנו כדרך תקשורת, למידה וחיי חברה. למרות מרכזיותה בחיינו קיימים קשיים רבים בתהליכי רכישת הקריאה ואנו רואים תלמידים שמתקשים לבצע זאת עד שלבים מאוחרים של בית הספר היסודי.
בקורס ננסה להבין את "מאחורי הקלעים" של הקריאה, כיצד היא מתרחשת, מה מסייע ומה מפריע לנו ברכישתה? ומתוך כך נקבל כלים מעשיים שיסייעו לנו לעבוד עם תלמידים מתקשים בתוך הכיתה ההטרוגנית.
מטרות הקורס:
- להכיר את עולם ההוראה המותאמת עם דגשים לתחום הקריאה.
- להעמיק בהבנת תהליך התפתחות הקריאה בהתאם לתיאוריות שונות.
- להכיר מודלים וגישות שונות להוראת הקריאה.
- להכיר מיפויים שונים ולבנות תוכניות אישיות, תוך התאמתם למאפיינים השונים של תלמידים עם צרכים מיוחדים.
מהלך השיעורים:
הרצאות, דיונים, התנסות מעשית בכתיבה פיתוח וניתוח דרכי וכלי הוראה.
תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:
| מס' השיעור | נושא השיעור | ביבליוגרפיה | |
|---|---|---|---|
| חובה | רשות | ||
| 1-2 | אוריינות ומרכיבי הקריאה. |
טוב לי, א. פריש, י.(2014). המסע האורייני תאוריה כבסיס למעשה ההוראה. חיפה, מכללת שאנן. עמ' 17-23. https://kotar-cet-ac-il.mgs.talpiot.ac.il/KotarApp/Viewer.aspx?nBookID=102254083#7.1102.6.default |
אבני-שיין, ח. (2014). קריאה וכתיבה לשם מה? תפיסות האוריינות של ילדים עם ליקויי למידה. מפגש לעבודה חינוכית-סוציאלית, כ"ב (39)עמ' 57-74. http://www.jstor.org/stable/24524231 |
| 3-4 | מודלים לרכישת הקריאה. | בר און, ע' (2011). מודל התפתחותי ברכישת הקריאה בעברית. ד"ש – דיבור ושמיעה. |
טוב לי, א. פריש, י.(2014). המסע האורייני תאוריה כבסיס למעשה ההוראה. חיפה, מכללת שאנן. עמ' 24-35. https://kotar-cet-ac-il.mgs.talpiot.ac.il/KotarApp/Viewer.aspx?nBookID=102254083#7.1102.6.default |
| 5-6 | גישות להוראת הקריאה |
ווהל אריה, ארצי בלהה (2014). קריאה: תיאוריה ומעשה. כרך ג', יחידה 7, רעננה: האוניברסיטה הפתוחה. Young, C., Lagrone, S., & McCauley, J. (2020). Read like me: An intervention for struggling readers. Education Sciences, 10(3), 1–11. |
קולן, ל. ולוי- שמעון, ש. (2019). "קול קורא" לקידום שטף הקריאה בבית ספר יסודי. משרד החינוך המזכירות הפדגוגית – אגף שפות הפיקוח על הוראת העברית בקדם- יסודי וביסוד. |
| 7-8 | דיסלקציה וקשיים בקריאה. |
קוה, ג. (2019). להבין דיסלקסיה. האוניברסיטה הפתוחה. עמ' 31-44
https://lamda-openu-psik-io.mgs.talpiot.ac.il/book?book_id=6281 |
רון, ר. ובורלא, ר. (2021). איך קוראים את זה?: על הקשיים בקריאה ובאיות (מהד' ב'.). האוניברסיטה הפתוחה. |
| 9-10 | מיפויים בקריאה-ערכת מעק"ב ומבדק עשר משימות |
בן-סימון, ע. שני, מ. וכהן, י. (2005). מבדק קריאה וכתיבה בכיתות א'. ירושלים: משרד החינוך, התרבות והספורט.(עורך). מחקרים בפסיכולוגיה של הלשון בישראל. עמ' 184-202. הוצאת מאגנס. שני, מ', לחמן, ד', שלם, צ', בהט, א' וזייגר, ט' (2003). מעק"ב ערכה למורה בבית הספר היסודי. ת"א: מכון מופ"ת ואגודת ניצן. |
שני, מ', לחמן, ד', שלם, צ', בהט, א' וזייגר, ט' (2006). א-ת: מערכת לאבחון ליקויים בתהליכי קריאה וכתיבה על פי נורמות ארציות. ת"א: מכון מופ"ת ואגודת ניצן. McNamara, D. S., & Magliano, J. P. (2009). Towards a comprehensive model of comprehension. In: Ross, B. (Ed), The psychology of learning and motivation, 51, 297-384. https://doi.org/10.1016/S0079-7421(09)51009-2 |
| 11 | בניית תוכנית התערבות בעקבות מיפוי. |
קוה, ג. (2019). להבין דיסלקסיה. האוניברסיטה הפתוחה. עמ' 143-158
https://lamda-openu-psik-io.mgs.talpiot.ac.il/book?book_id=6281 אלדר, ג. (2020) תוכניות התערבות ותמיכה לתלמידים שוני צרכים. משרד החינוך, הכלה והשתלבות, מחוז מרכז. |
טלמור, מ. (2007). הוראה מתקנת הלכה למעשה. תל-אביב: מכללת תלפיות. |
| 12 | אסטרטגיות לשיפור הקריאה | אלוני, נ. גוטרמן, ק. שורק, צ. (2018). הרבגוני הוא הסטנדרטי החדש הוראה פרטנית בחינוך העכשווי. הוצאת הקיבוץ המאוחד, מכון מופ"ת. |
Kuhn.M.R.(2020). Whole Class or Small Group Fluency Instruction: A Tutorial of Four Effective Approaches. Department of Curriculum and Instruction, Purdue University. USA.
https://www.researchgate.net/publication/341557743_Whole_Class_or_Small_Group_Fluency_Instruction_A_Tutorial_of_Four_Effective_Approaches |
| 13-14 | הבנת הנקרא- תהליכים ואסטרטגיות | ליפקה, א'.(2013). הוראת אסטרטגיות להבנת הנקרא. הד החינוך. 2, עמ' 117-114 |
ליפקה, א' ולינדה, ס.(2015). יכולת הבנת הנקרא: פרופילים של קוראים בכיתה ז' בקנדה.
אוריינות ושפה, 5. עמ' 153-184. |
ג. חובות הקורס:
- קריאת פריטים מרשימת המקורות והשתתפות פעילה.
- אבחון וכתיבת תוכנית עבודה לתלמיד.
- הגשת מטלת סיכום.
מרכיבי הציון הסופי
מטלת סיכום קורס- 80%
מטלות לאורך הסמסטר- 20%

