סיכום "אוריינטליזם" של אדוארד סעיד

"אוריינטליזם" אינו מאמר אלא ספר. 

סיכום בעברית של הספר המפורסם של אדוארד סעיד "אוריינטליזם" שיצא בשנת 1978. 

סיכום של הספר:

סעיד, א. (2000) (נכתב במקור ב-1978) אוריינטליזם, תרגום: ע. זילבר. תל אביב: עם עובד.

הספר "אוריינטליזם" של אדוארד סעיד הוא ביקורת על הדרך בה חוקרים ותרבות המערב בנו וייצגו את המזרח, בעיקר את המזרח התיכון. הרעיונות המרכזיים בספר הם: הרעיון של "אוריינטליזם", אשר מתייחס לאופן שבו המזרח תואר והובן על ידי המערב כסטטי, בלתי משתנה, ו"אחר" אקזוטי. הרעיון שאוריינטליזם אינו רק עניין של מחקר, אלא גם כלי פוליטי רב עוצמה המשמש להצדקת האימפריאליזם המערבי ושליטה במזרח. הטענה כי הידע של המערב במזרח אינו נייטרלי או אובייקטיבי, אלא מעוצב על-ידי הדעות הקדומות והאינטרסים של המערב עצמו. הרעיון לפיו המזרחנות יוצרת תדמית שקרית ומעוותת של המזרח, המובילה לחוסר הבנה וקונפליקט בין המזרח למערב. הטיעון שיש ללמוד ולהבין את המזרח במונחים שלו, ולא דרך העדשה של סטריאוטיפים ודעות קדומות מהמערב.

ל"אוריינטליזם" של אדוארד סעיד הייתה השפעה משמעותית בתחומים של ביקורת ספרות, מחקרי תרבות, מחקרים פוסט-קולוניאליים, ואף על לימודי הקולנוע, האדריכלות, ותחומים רבים נוספים. הספר פורסם לראשונה בשנת 1978 ומאז הפך לקלאסיקה בתחומים אלה, וחוקרים רבים ראו בו מקור השפעה רב על עבודתם.

אחת התרומות המשמעותיות ביותר של "האוריינטליזם" היא הביקורת שלה על הדרך בה חוקרים ותרבות מערביים בנו וייצגו את המזרח. הקונספט של סעיד על "אוריינטליזם" אומץ באופן נרחב ושימש לבחינת האופן שבו המערב ייצג והבין תרבויות וחברות אחרות. היא גם שימשה לביקורת על הדרך בה המחקר המערבי התעלם או גרם לשוליים את הקולות ונקודות המבט של אנשים מהמזרח.

לספר הייתה גם השפעה משמעותית בתחום המחקר הפוסט-קולוניאלי. טענתו של סעיד, כי הידע של המערב במזרח אינו נייטרלי או אובייקטיבי, אלא מעוצב על-ידי הדעות הקדומות והאינטרסים של המערב, שימשה לביקורת על האופן שבו האימפריאליזם המערבי והקולוניאליזם השפיעו על המזרח.

בנוסף לכך, ל"אוריינטליזם" הייתה השפעה בשדה הביקורת הספרותית, שבו הוא משמש לבחון את ייצוג המזרח בספרות המערבית. הספר שימש גם לביקורת על האופן שבו הספרות המערבית התעלמה או דחקה לשוליים את קולם ואת פרספקטיבות של אנשים מן המזרח.

ככלל, ל"אוריינטליזם" הייתה השפעה משמעותית על האופן שבו חוקרים ומבקרים חושבים על היחסים בין המערב למזרח, ועל הדרכים שבהן ידע נבנה ומיוצג

הסיכום קצר מדי בשבילכם ואתם צריכים סיכום מקיף יותר? פנו אלינו.

    צריכים עזרה? פנו אלינו: