אבחון מערכות ארגוניות – הקריה האקדמית אונו
לימודים לתואר BA
שנת הלימודים תשפ"ג
שם הקורס: אבחון מערכות ארגוניות
סוג הקורס: חובה
נקודות זכות 2
רקע
כיון שתחום זה הינו תחום מדעי יישומי, הקורס ישלב למידה של תיאוריות,
מודלים ומושגים רלוונטיים לאבחון, עם למידה התנסותית. (ניתוח אירועים)
הקורס יעסוק בהקניית כלים לאבחון ארגוני תוך שימוש בפרספקטיבות שונות של
אבחון ארגוני הגזורות מהגישות השונות בפסיכולוגיה הארגונית.
מטרת הקורס
- היכרות עם גישות ומודלים שונים לאבחון ארגוני.
- הקניית כלים ושיטות עבודה לתהליך האבחון הארגוני
- הבנת תרומת האבחון הארגוני להליך הפתוח הארגוני.
תוצאות לימודיות
בסיום הקורס לסטודנטים תהיה יכולת:
- לאבחן תהליכים בארגון טעוני שפור ולסייע בהליך המרתם.
- לבחון את הדרך המתאימה לניהול הליך האבחון.
- לרתום את הליך האבחון ל לתהליך בונה ולהזדמנות לחידוש ולהתעצמות
- לגבש כלים יישומיים ולסייע בהטמעתם בארגון.
נושאי לימוד מרכזיים
כיון שתחום זה הינו תחום מדעי יישומי, הקורס ישלב למידה של תיאוריות,
מודלים ומושגים רלוונטיים עם למידה התנסותית.
- פתיחה – התייחסות לנושא חוסן אישי וארגוני בימי הקורונה
- מבוא לאבחון ארגוני
- מהו אבחון ארגוני
- תהליך הכניסה לארגון
- גישות ומודלים באבחון ארגוני
- היועץ כמפחית התנגדויות לשינוי וסיכום
שיטת הלימודמצגות וסיכומים יועלו לאתר הקורס על ידי המרצה .
- כל שיעור יוקלט ויועלה לאתר הקורס עד 72 שעות ממועד השיעור.
- מומלץ להתעדכן באתר הקורס להנחיות, הודעות או חומר קריאה שינתנו על ידי המרצה.
- מעורבות והשתתפות פעילה בשיעורים – תורמת להעמקת הלמידה.
שקלול ציון סופי לקורס
עבודת סיכום קורס = 100%
הגשת עבודות
- העבודות/מטלות סיום קורס יוגשו עד מקסימום 3 סטודנטים.
- על הסטודנט מוטלת האחריות הבלעדית לבדוק מהם הקבצים שנטענו לאתר הקורס!
- מועד הגשת עבודות הסיום: עד שלושה שבועות מיום סיום הקורס, לא יאוחר משעה 09:00.
- מועד הגשת עבודה הוא סופי. אם למרות האמור לעיל, יהיו סטודנטים שירצו להגיש את עבודתם באיחור:
דרישות הקורס וכללים בלמידה מקוונת
השתתפות ומעורבות במפגשי הזום נוכחותכם בקורס חשובה ונדרשת !!
- פתיחת מצלמה היא אומנם רשות ואיננה חובה אולם, מומלץ וכדאי מאד ללמוד עם מצלמה פתוחה. המצלמה מאפשרת לכולנו הכרות ואווירת לימודים נעימה ואנושית יותר. מעורבות והשתתפות פעילה בשיעורים – תורמת להעמקת הלמידה.
- לידיעתכם, רישום הנוכחות לשיעור המקוון מתבצע אוטומטית באמצעות כניסה דרך האתר בלבד. כניסה לשיעור באמצעות טלפון נייד- אינה מאפשרת רישום נוכחות במערכת. לכן, על מנת למנוע אי נעימויות אתם מתבקשים להיכנס דרך האתר
- קריאת חומר ביבליוגרפי הסטודנטים נדרשים לקרוא חומרי קריאה רלוונטיים בהתאם להנחיות המרצה.
נושאי הקורס:
| שבוע | נושא | code | קריאות ( * = חובה) |
| 1 | פתיחה: הצגת מודל PERMA – חוסן אישי וקבוצתי
בן חורין, י. (2020). שימור החוסן במעבר לשגרת חירום https://pai.pai-net.org.il/learn/knowledge/communityblog/____~2 * הרצאת חוסן אישי: יעל בן חורין https://youtu.be/dwKbHU0thsE שאלון חוסן PERMA * רשות: להד, מ. (1999). מודל החוסן הרב מימדי Basic PH ושימושיו ברמת הפרט, הקבוצה והארגון https://www.icspc.org/wp-content/uploads/articles/%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%9C-%D7%94%D7%97%D7%95%D7%A1%D7%9F-%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%9E%D7%99%D7%9E%D7%93%D7%99-%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%95-%D7%91%D7%A8%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%98-%D7%94%D7%A7%D7%91%D7%95%D7%A6%D7%94-%D7%95%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%9F..pdf
|
7 |
מעבר לאינטרנט לקריאת המאמר
לצפיה בסרט של יעל בן חורין
לצפיה במודל הרב מימדי |
| 2 | מבוא לאבחון ארגוני מהו הפיתוח הארגוני, יעוץ ארגוני כמתודה וכתהליך ,אבחון ארגוני כחלק מתהליך היעוץ הארגוני,גישות באבחון ארגוני |
11
6 |
אורי גלוסקינוס *
Rothwell et al., |
| 3-4 | מהו אבחון ארגוני: אבחון כחלק מתהליך פיתוח ארגוני, מתודולוגיה של אבחון ארגוני |
1
3 |
סיכום אלדרפר *
Alderfer Harrison & Shirom, |
| 5-6 | תהליך הכניסה לארגון: יצירת הקשר עם הלקוח, בניית החוזה, מיקום היועץ, תהליך איסוף הנתונים, משוב, דילמות ביחסים עם הלקוח. |
2
|
Cummings & Worley ch 4 * ניתוח אירוע – חנות תכשיטים |
| 7-8 | גישות ומודלים באבחון ארגוני:
א. המפה הבית ספרית – מודל אינה פוקס ב. המערכות הפתוחות ודינמיקה מערכתית – מודל נדלר-טושמן ה. חקר מוקיר |
12 14 4 5 10
|
סמואל * כיצד להצטיין בניהול * Harrison & Shirom אורי גלוסקינוס, יובל דרור *
|
| 9 | היועץ כמפחית התנגדויות לשינוי:
הקמת והפעלת צוותי שיפור ; סיכום הקורס |
13
|
עמיר לוי פרק 10 |
√ ספרי לימוד
| Books |
| Cummings, T.G., & Worley (2005). Organizational development and change. (8th ed.). Cincinnati, Ohio: Thompson South-Western Pub. Ch 1, 4, 5-8, 9-13,23. |
| Harrison , M.I., & Shirom, A. (1999). Organizational diagnosis and assessment: Bridging theory and practice. Thousand Oaks, CA: Sage. |
| Rothwell. W. J., & Sullivan, R. (2005). Practicing organization development: A guide for consultants. Pfeiffer: San Francisco. Ch 1,2,5,7,8 |
| עמיר לוי 2008 ניהול ומנהיגות שינוי וחדשנות, פרקים 9-12 |
| נושא | # | שם המאמר |
| 1.1 | https://pai.pai-net.org.il/learn/knowledge/communityblog/____~2 | 7 | ||
| 2.1 | Rothwell & Sullivan (2005). Ch . 1, p 10-22 | 6 | ||
| 2.2 | אורי גלוסקינוס, ..1998פיתוח ארגוני: עבר הווה והאלף השלישי. פיתוח ארגוני בישראל כרך 2 (11) | 11 | ||
| 3.1 | Alderfer, C. P. (1980). The methodology of organizational diagnosis. Professional Psychology, ch. 11, p 459-469. | 1 | ||
| 4.1 | Harrison & Shirom. (1999). Ch. 1 p 13-37 | 3 | ||
| 5.1 | Cummings & Worley (2005).. Ch. 1, p 13-37 | 2 | ||
| 7.1 | Harrison & Shirom. (1999). Ch. 2 p 38-67 | 4 | ||
| 7.2 | סמואל יצחק 2013ארגונים, הגישה המערכתית עמ' 27-33 | 12 | ||
| 7.3 | אורי גלוסקינוס, יובל דרור ..1998מודל 8GD לאבחון ותכנון התערבות בארגונים, מכללה למנהל | 10 | ||
| 8.1 | Harrison & Shirom. (1999). Ch. 4 p 91-104 | 5 | ||
| 8.2 | תומס פיטרס, רוברט ווטרמן, 1985 כיצד להצטיין בניהול, עמ' 29-42 | 14 | ||
| 9.1 | עמיר לוי 2008 ניהול ומנהיגות שינוי וחדשנות, פרק 10 | 13 | ||
בהצלחה

