אקלים הכיתה המשלבת – האקדמית גורדון
אקלים הכיתה המשלבת
היקף הקורס: 2 ש"ש
סוג הקורס: סמינריון
דרישות קדם: אין
מטרות הקורס:
- ללמוד לזהות צרכים רגשיים וחברתיים אצל ילדים ומתבגרים
- להבין את המושג "אקלים כיתה מיטבי" על רקע תיאוריות שונות
- ללמוד את הקשר בין אקלים כיתה, הישגים לימודיים, ואלימות
- להכיר תוכניות התערבות כיתתיות, קבוצתיות, ופרטניות ליצירת אקלים כיתה מיטבי
- ללמוד להעריך את אקלים הכתה הן בדרך איכותנית והן בדרך כמותית
חובות הסטודנט:
- נוכחות חובה- %20
- הגשת עבודה מסכמת- %80
העבודה הסמינריונית:
- ✓ נושא המחקר: תפיסת מורים את אקלים הכתה המיטבי
- ✓ סוג המחקר: מחקר איכותני.
- ✓ הליך המחקר:
- ✓ ראיונות של 4 מורים מאותה הכתה על אקלים הכתה.
מהלך הקורס: סמסטר א' יוקדש להתמקדות בצרכים הרגשיים חברתיים של התלמידים בכיתה והקשר בין אקלים הכיתה והישגיים לימודיים. סמסטר ב' יעסוק בעבודה הסמינריונית תוך נתינת מענה הן לחלק המחקרי – איכותני והן להתערבות הנעשית בכיתה.
מהלך לימודים:
סמסטר ראשון:
שיעור 1: מבוא
שיעור 2–5: צרכים רגשיים וחברתיים של ילדים ומתבגרים תוך זיקה לתאוריות התפתחותיות שונות
קריאת חובה:
- סרוף, א,. קופר, ר,. ודאהרט, ג. (1998). התפתחות הילד טבעה ומהלכה. האוניברסיטה הפתוחה
- אפלמן, ח. (2010). היקשרות – התאוריה של בולבי, "שלבים ראשונים של ההתפתחות: זרקור על התאוריות של בולבי ושל מאהלר", האוניברסיטה הפתוחה.
- שגיא- שוורץ, א' וג'יני, מ' (2008). מעגלי ביטחון רגשיים וחברתיים במסגרות חינוך. בתוך קליין, פ ויבלון י' (עורכים,), ממחקר לעשייה בחינוך לגיל הרך. ירושלים: הוצאת האקדמיה הלאומית למדעים.
- Kazdin, a. E., & Weisz, j. R. (2003). Evidence-based psychotherapies for children and adolescents. New York: Guilford press.
קריאת רשות:
- דקל, ג. (2008). מיומנויות חברתיות בקרב ילדי בית ספר יסודי
- טורנר, מ. (1999). הקשר בין דפוסי התקשרות בינקות לבין הערכה עצמית, רמת התפקוד, יחסים חברתיים והישגים לימודיים בילדות התיכונה. עבודת גמר לקבלת תואר מוסמך, אוניברסיטת בר-אילן.
- Tolan, P. H., & Dodge, K. A. (2005). Children's mental health as a primary care and concern. American Psychologist, 60, 601-614.
שיעור 6–9: אקלים כיתה: הגדרות ומדידה
קריאת חובה:
- שמאק, פ' ושמאק, (1985). תהליכים קבוצתיים בכיתה. חיפה, אח.
- פרידמו, י' (1995). אקלים בית ספר ואקלים כיתה, סקירת ספרות מקצועית. מכון סאלד.
- Pianta, R. C. (2006). Classroom management and relationships between children and teachers: Implications for research and practice. In Evertson, C.M. & Weinstein, C.S., (Eds.). Handbook of Classroom Management, Research, Practice, and Contemporary Issues, pp 685-709.
קריאת רשות:
- Moos, R. H. & Trickett, E. J. (1978); Classroom Environment Scale. Palo Alto, CA: consulting psychologist Press.
- Pianta, R. C. (1999). How the parts affect the whole: Systems theory in classroom relationships. In R. C. Pianta (Ed.), Enhancing Relationships between Children and Teachers, 23-43.
שיעור 10–13: הקשר בין אקלים כיתה, הישגים לימודיים ורמת תוקפנות
קריאת חובה:
- Pianta, R. C., Belsky, J., Vendergrift, N., Houts, R., & Morrison, F. J. (2008). Classroom effects on children's achievement trajectories in elementary school. American Educational Research Journal, 45, 365-397.
- Ellias, M. J., & Arnold, H. (2006). The connection between academic and socialemotional Learning: The educator's guide to emotional intelligence and academic achievement (pp. 4-14). Thousand Oaks, CA: Crown Press.
- Shechtman, Z. (2006). The relationship of life skills and classroom climate to selfreported levels of victimization. International Journal of Adv Counseling, 28, 359-373.
- Zins, J. E., Elias, M. J., & Maher, C. A. (2007). Bulling, victimization, and peer harassment: A handbook of prevention and intervention. NY: Haworth press.
קריאת רשות:
- Shechtman, Z. (1997). Enhancing social relationships and adjusting behavior in Israeli classroom. Journal of Educational Research, 2, 99-107.
- Ziv, Y. & Sorongon, A. (2011). Social information processing in preschool children: Relation to socio-demographic risk and problem behavior. Journal of Experimental Child Psychology, 109, 412-429.
- Horne, A. M., Stoddard, J. L., & Bell, c. D. (2007). Group approaches to reducing aggression and bullying in the school. Group Dynamics, 11, 262-271.
- Shechtman, Z. (2010). Treating child and adolescent aggression through bibliotherapy. NY: Springer.
- Shechtman, Z., & Ifargan, M. School-based integrated and segregated interventions to reduce aggression. Aggressive behavior, 35, 342-356.
קריאת רשות:
- קובןבי, ד' (2001). ספרותירפיה. ירושלים: מגנס.
- שכטמן, צ' (2010). ייעוץ וטיפול קבוצתי בילדים ומתבגרים. הוצאת ספרים עמק יזרעאל.
- שכטמן, צ' (1999). טיפול בתלמידים תוקפניים: השוואת הישגים של טיפול פרטני וקבוצתי. עיון ומחקר בהכשרת מורים, 6, 1-14.
- שכטמן, צ', וליכטנטריט, י' (2001). הוראה ריגושית בחינוך המיוחד: שיטה לשיפור המשמעת. עיון ומחקר בהכשרת מורים, 7-8, 113-130.
- שם טוב, ת' (2012). אני לא גנב. ת"א: כנרת זמורה ביתן.
שיעור 14: עולמו הרגשי והחברתי של הילד לקוי הלמידה וסיכום הסמסטר
קריאת חובה:
- פלוטניק ר,. (2008). לגדול אחרת: עולמם הרגשי והחברתי של ילדים בעלי לקויות למידה, קשב ורכוז, הוצאת ספרים יסוד.
סמסטר שני:
שיעור 1: שיחה על העבודה הסמינריונית והמחקר האיכותני
קריאת חובה:
- שקדי, א. (2003). מילים המנסות לגעת: מחקר איכותני תיאוריה ויישום. תל אביב: רמות
שיעור 2: המחקר האיכותני
קריאת חובה:
- שקדי, א. (2003). מילים המנסות לגעת: מחקר איכותני תיאוריה ויישום. תל אביב: רמות
- צבר בן יהושוע, נ. (1997). המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. מודן.
- צבר בן יהושוע, נ. (2001). מסורות וזרמים במחקר האיכותי. דביר.
שיעור 3: הגישה ההומניסטית המקדמת אקלים כיתה מיטבי
קריאת חובה:
- רוגרס, ק' (1973). החופש ללמוד. תא: הפועלים
שיעור 4: חינוך דמוקרטי כמטפח מיטביות בכיתה
קריאת חובה:
- שכטמן, צ' (1987). חינוך לערכים דמוקרטיים בבית-הספר. ירושלים: שפ"י.
- שם טוב, ת' (2012). אני לא גנב. ת"א: כנרת זמורה ביתן.
- החינוך לדמוקרטיה ומעורבות היועץ- מקראה. השירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך והתרבות.
קריאת רשות:
- אלמוג, א', ושכטמן, צ' (2004). עמדות דמוקרטיות, תפיסת מסוגלות הוראה וסגנון התמודדות של מורים עם בעיות התנהגות של תלמידים עם צרכים מיוחדים. מפגש לעבודה חינוכית סוציאלית, 20, 11-31.
- Lickona, T. (1991). Educating for character: How our schools can teach respect and responsibility. New York: Barton
שיעור 5: יתרונות העבודה הקבוצתית
קריאת חובה:
- Yalom, I. D. & Leszcz, M. (2005). The theory and practice of group psychotherapy (5th Ed), (Ch. 1-4). NY: Basic Books.
- Leichtentritt, J. (1996). Children interaction skills along the counseling group process with a focus on self-disclosure. A thesis submitted for the M.A. degree. Haifa University.
- שכטמן, צ' (2010). ייעוץ וטיפול קבוצתי בילדים ומתבגרים. הוצאת ספרים עמק יזרעאל.
שיעור 6: הכוחות התרפויטיים בעבודה הקבוצתית
קריאת חובה:
- Yalom, I. D. & Leszcz, M. (2005). The theory and practice of group psychotherapy (5th Ed), (Ch. 1-4). NY: Basic Books.
- שכטמן, צ' (2010). ייעוץ וטיפול קבוצתי בילדים ומתבגרים. הוצאת ספרים עמק יזרעאל.
שיעור 7: מקומו של המורה בעיצוב אקלים כיתה מיטבי
קריאת חובה:
- שכטמן, צ', וליכטנטריט, י' (2001). הוראה ריגושית בחינוך המיוחד: שיטה לשיפור המשמעת. עיון ומחקר בהכשרת מורים, 7-8, 113-130
- פרידמן י' (1998). מורים ותלמידים יחסים של כבוד הדדי. ירושלים: מכון הנרייטה סאלד.
- אלמוג, א', ושכטמן, צ' (2004). עמדות דמוקרטיות, תפיסת מסוגלות הוראה וסגנון התמודדות של מורים עם בעיות התנהגות של תלמידים עם צרכים מיוחדים. מפגש לעבודה חינוכית סוציאלית, 20, 11-31
קריאת רשות:
- Durlak, J. A., Weissberg, R. P., Dymnicki, A. B., Taylor, R. D., & Schellinger, K. B. (2011). The impact of enhancing students' social and emotional learning: A metaanalysis of school-based universal interventions. Child Development, 82, 405-432.
- Johnes, S. M., Brown, j. L., hoglund, L. G., & Aber, L. J. (2010). A school-based randomized clinical trial of an integrated social-emotional learning and literacy intervention: Impact after 1 school year. Journal of Consulting and Clinical psychology, 78, 829-842.
שיעורים 8–13: ההתערבות הכיתתית
קריאת חובה:
- שכטמן, צ' (1987). חינוך לערכים דמוקרטיים בבית-הספר. ירושלים: שפ"י.

