החברה הערבית בישראל: אינטגרציה לעומת סגרגציה – אוניברסיטת בר-אילן
החברה הערבית בישראל: אינטגרציה לעומת סגרגציה
שיעור
החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה
שנת לימודים: תשע"ו סמסטר: א' היקף שעות: 2 שעות
שעת קבלה: יום ב' 11:30-12:30
- מטרת הקורס:
הקורס נועד לבחון סוגיות הנוגעות למעמדם של הערבים בישראל, המדיניות כלפיהם, קשריהם עם הרוב היהודי, עם שאר הפלסטינים והעולם הערבי. באופן ספציפי, מטרת הקורס היא לדון במאפייניה החברתיים, הכלכליים והפוליטיים של החברה הערבית בקונטקסט של יחסי מיעוט ורוב.
- תוכן הקורס:
במהלך הקורס יוצגו מאפייניה החברתיים, הכלכליים והפוליטיים של החברה הערבית פלסטינית בישראל, והשינויים שהתחוללו בה מאז קום המדינה ועד היום הזה. באופן מיוחד, יתאר הקורס, כיצד מגמות אלו עיצבו את מבנה המשפחה הערבית, את מעמד האישה, הזינו את מאבק הזהויות והשפיעו על מעמדו הפוליטי של המיעוט הערבי במדינת ישראל, תוך מבט השוואתי לאוכלוסייה היהודית.
מהלך השיעורים: השיעורים יוצגו באופן פרונטאלי, תוך כדי שימוש במצגות וסרטים רלוונטיים לנושא השיעור.
- דרישות הקורס:
1) חובת נוכחות והשתתפות פעילה בקורס (80% לפחות מהשיעורים).
2) בחינת מסכמת בסוף הסמסטר (80% מהציון הסופי)
3) תרגילים: 1) הצגת קטע רלוונטי מהעיתונות. 2) קריאת שני מאמרים מהסילבוס, מנושאים שונים, והגשת דף עבודה לכל מאמר בנפרד (20% מהציון הסופי).
- נושאי השיעורים ורשימת קריאה:
שיעור 1: מעמדם של הפלסטינים בישראל אחרי קום המדינה: מרוב למיעוט
קריאת חובה לשיעור הראשון:
קימרלינג,ב' ברוך ומגדל, י', 1999. פלסטינים עם בהיווצרותו. הוצאת כתר, עמ' 145-167.
Smooha, S. (1990). "Minority Status in an Ethnic Democracy: The Status of the Arab Minority in Israel". Ethnic and Racial Studies 13: 389-413.
קריאת רשות:
רכס, א' ואוסצקי-לזר, ש' (עורכים) ,2005. מעמד המיעוט הערבי במדינת הלאום היהודית. תל אביב: אוניברסיטת תל-אביב 95-111.
רבינוביץ, ד', 1993. "נוסטלגיה מזרחית: איך הפכו הפלסטינים לערביי ישראל". תיאוריה וביקורת, 4: 141-151.
שיעור 2 ו- 3: היבטים דמוגרפיים והפסיפס העדתי
קריאת חובה לשיעור השני:
חליחל, א', 2005. "שינויים דמוגראפיים באוכלוסייה הערבית בישראל מאז שנות החמישים". בתוך חיידר עזיז (עורך), ספר החברה הערבית בישראל 1: אוכלוסייה, חברה, כלכלה. מכון ואן ליר בירושליים, הוצאה הקיבוץ המאוחד, עמ' 170-149.
ח'מאיסי, ר', 2011. "דמוגרפיה, הנדסת דמוגרפיה והשיח הדמוגרפובי", בתוך: ספר
החברה הערבית בישראל 4: אוכלוסייה, חברה, כלכלה. מכון ואן ליר בירושליים, הוצאה הקיבוץ המאוחד, עמ' 13-25.
קריאת חובה לשיעור השלישי:
קופמן, א', 2012. "מאפיינים דמוגרפיים ונגישות למשאבים על פי חלוקה עדתית". בתוך ש' משעל, א' קופמן, ח' אבו-בקר וע' סער (עורכים). החברה הערבית בישראל. רעננה: האוניברסיטה הפתוחה, עמ' 13-23.
קריאת רשות:
Daphne, T. (2002). "The Christians in Israel: Aspects of Intergration and the Search for Identity in a Minority within a Minority", in Moshe Maoz and Gabriel Sheffer, Middle Eastern Minorities and Diasporas London: Sussex Academic Press, pp. 124-152.
שיעור 4, 5 ו- 6: שינויים חברתיים- מסורת מול מודרנה:
מבנה המשפחה, השכלה ומעמד האישה
קריאת חובה לשיעור הרביעי:
אבו-בקר, ח', 2012. "המשפחה הפלסטינית בישראל", בתוך ש' משעל, א' קופמן, ח' אבו-בקר וע' סער (עורכים). בתוך החברה הערבית בישראל. רעננה: האוניברסיטה הפתוחה, עמ' 192-205.
Lewin, A. (2012). Marriage patterns among Palestinians in Israel. European Journal of Population, 28:359-380.
קריאת חובה לשיעור החמישי:
אל חאג', מ', 2003. "קידום ההשכלה הגבוהה בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל". בתוך: שמואל שי ונעמיקה ציון (עורכים). חינוך וצדק חברתי בישראל: על שוויון הזדמנויות בחינוך. ירושלים: מכון ואן ליר. עמ' 31-43.
Okun, B.S., and Friedlander, D. (2005). Educational Stratification among Arabs and Jews in Israel: Historical Disadvantage, Discrimination, and Opportunity. Population studies 59 (2), 163-180.
קריאת חובה לשיעור השישי:
אבו-בקר, ח', 2009. "רווחה, מודרנה ומסורת: התמודדותן של נשים פלסטיניות בישראל עם שינויים במסגרת חייהן" בתוך עאדל מנאע (עורך), ספר החברה הערבית בישראל 2: אוכלוסייה, חברה, כלכלה. ירושלים ותל-אביב: מכון ון-ליר הוצאת הקיבוץ המאוחד, עמ' 350-384.
קריאת רשות:
סבאח-כרכבי, מ', 2009. "בסיס ההתארגנות של החמולה ומעמדה של האישה הערבייה". בתוך, הרץ-לזרוביץ, עזאיזה , אבו-בקר וג'אנם (עורכים), נשים ערביות בישראל: תמונת מצב ומבט לעתיד. תל-אביב, רמות, אוניברסיטת תל-אביב, עמ' 47-70.
שיעור 7, 8 ו- 9: מעמדם הפוליטי של ערביי ישראל:
משבר הזהות, מעמדם בפוליטיקה הארצית ואופייה של הפוליטיקה המקומית.
קריאת חובה לשיעור השביעי:
אלחאג', מ' (2000). "זהות ואוריינטציה בקרב הערבים בישראל: מצב של פריפריה כפולה". בתוך רות גביזון ודפנה הקר (עורכים) השסע היהודי-ערבי בישראל: מקראה (עמ' 13-33). ירושלים: המכון הישראלי לדמוקרטיה.
רכס, א', 2002. "הערבים בישראל לאחר תהליך אוסלו: לוקליזציה של המאבק הלאומי", המזרח החדש, עמ' 304–275.
קריאת חובה לשיעור השמיני:
גאנם, א', 2001. "מפלגות וזרמים אידיאולוגים בקרב המיעוט הערבי-הפלסטיני בישראל", מדינה וחברה, 1/1, עמ' 89-114.
Jamal, A. (2008) “The Political Ethos of Palestinian Citizens of Israel: Critical Reading in .the Future Vision Documents”, Israel Studies Forum, 23/2, pp. 3-28.
קריאת חובה לשיעור התשיעי:
מוהנד, מ', 2005. "הבחירות המקומיות בקרב המיעוט הערבי פלסטיני בישראל: התחזקותה של החמולה ושקיעת המפלגות", הבחירות המוניציפאליות ביישוב הערבי והדרוזי: חמולתיות, עדתיות ומפלגתיות, בעריכת א' רכס וש' אוסצקי-לזר, תל-אביב: אוניברסיטת תל-אביב, מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה, עמ' 18-24.
שיעור 10, 11 ו- 12:
מעמדם הכלכלי של ערביי ישראל: אינטגרציה או סגרגציה?
קריאת חובה לשיעור העשירי:
חיידר, ע', 2005."הכלכלה הערבית בישראל: מדיניות יוצרת תלות", בתוך: ע' חיידר (עורך), ספר החברה הערבית בישראל 1: אוכלוסייה, חברה, כלכלה, ירושלים: מכון ון ליר והוצאת
הקיבוץ המאוחד, עמ' 171-200.
קריאת רשות:
חיידר, ע', 2009. "כוח העבודה הערבי בישראל: תהליכי הכלה והדרה בשוק העבודה", בתוך: ר'
ח'מאיסי (עורך), ספר החברה הערבית בישראל 3: אוכלוסייה, חברה, כלכלה, ירושלים:
מכון ון ליר והוצאת הקיבוץ המאוחד, עמ' 279-252.
קריאת חובה לשיעור האחד עשר:
מיעארי, ס', 2008. "הדינמיקה של אבטלה בקרב הערבים בישראל: עדויות מנתוני פנל". בתוך ע' מנאע (עורך), ספר החברה הערבית בישראל (2). ירושלים: מכון ון ליר והוצאת הקיבוץ המאוחד, עמ' 358-313.
Khattab, N. (2003). “Segregation, ethnic labour market and the occupational expectations of Palestinian students in Israel”. British Journal of Sociology, 54 (2), 259-285.
קריאת חובה לשיעור השנים עשר:
ח'טאב, נ', 2009. "לא קל להיות אישה פלסטינית ערבייה בישראל- קנסות מגדריים, אתניים ודתיים בשוק התעסוקה". נשים ערביות בישראל, תמונת מצב ומבט לעתיד, בתוך הרץ-לזרוביץ, עזאיזה , אבו-בקר וג'אנם (עורכים), רמות, אוניברסיטת תל-אביב, עמ' 319-336.
שיעור 13: המיעוט הערבי : מבט עתידי
קריאת חובה לשיעור השלושה עשר:
אלחאג' מ', 2003. "חינוך בצל הקונפליקט – הגמוניה תרבותית לעומת רב תרבותיות נשלטת", בתוך: מאג'ד אלחאג' ואורי בן-אליעזר (עורכים). בשם הביטחון, סוציולוגיה של שלום ומלחמה בישראל בעידן משתנה. חיפה: אוניברסיטת חיפה. עמודים 328-295.
שיעור 14:
סיכום וחזרה לבחינה

