מבוא לטראומה- התכנית לטיפול במשחק – מכללת אורנים

סילבוס לקורס: מבוא לטראומה- התכנית לטיפול במשחק

היקף הקורס: 2 ש"ס

סוג הקורס: שיעור

שנת לימודים: תשפ"ג (2022/2023)

סמסטר: א' (סתיו)

שעות אקדמיות: 28

חובת נוכחות

חובת נוכחות של 80% מהמפגשים

מטרות הקורס

הקורס יפגיש את הסטודנטים עם תחום הטראומה, הטיפול בה וההיבטים הגופניים והנפשיים שלה. הקורס יחשוף את הסטודנטים לסוגים שונים של טראומה, למאפייני הטראומה ולרישומיה בגוף-נפש. נכיר מושגי יסוד ותהליכים בתחום הטראומה, ובהמשך נלמד עקרונות יסוד לטיפול והתערבות במצבי טראומה ופוסט-טראומה. הלמידה תשלב חומרים עיוניים ותיאורטיים והתנסויות במסגרת קבוצת הלימוד.

תוצרי למידה

  • להכיר מושגים מרכזיים בתחום הטראומה ותהליכים המתרחשים בה.
  • להבין את הדינמיקה של יחסי מטפל-מטופל בטיפול בטראומה
  • להכיר עקרונות התערבות בטיפול בטראומה

נושאי הקורס

  • טראומה, פוסט טראומה וטראומה מורכבת
  • הגדרות, אבחנות, תסמינים
  • השלכות ומאפיינים
  • קשרי גוף ומוח בטראומה
  • הדינמיקה של סודיות וספק בטיפול בטראומה
  • הגנות מרכזיות בטראומה- הגנות דיסוציאטיביות ותפקידן
  • העברה והעברה נגדית בטיפול בטראומה
  • עקרונות יסוד בטיפול בטראומה
  • מאפיינים ושלבי הטיפול בטראומה

דרכי ההוראה

הרצאה ודיון פתוח בשיעור (על בסיס חלק מהחומרים לקריאה).

דרישות הקורס

עבודת סיכום אינטגרטיבית, (הנחיות העבודה יוצגו באופן מפורט בהמשך הסמסטר)

הערכה: 90% מהציון יינתן על העבודה, 10% מהציון יינתן על השתתפות בדיון בכיתה.

רשימת קריאה

מושגי יסוד בטיפול בטראומה

ספרים מומלצים:

  1. הרמן ג.ל. (2004) "טראומה והחלמה". הוצ' עם עובד, תל אביב
  2. ואן דר קולק ב. (2021) "נרשם בגוף". הוצ' פרדס, חיפה

טראומה, פוסט טראומה וטראומה מורכבת:

  • זליגמן צ., מבוא לגילוי עריות: אין אמת, אין חסד ואין רחמים. בתוך זליגמן צ. וסולומון ז. (עורכות), הסוד ושברו- סוגיות בגילוי עריות (עמ' 15-40). תל אביב: הקיבוץ המאוחד
  • פרנצי, ש. (1933). בלבול השפות בין המבוגרים לילד: שפת הרוך ושפת התשוקה. בתוך: בלבול השפות בין המבוגרים לילד. עמ' 199-207. תל אביב: עם עובד, 2003

דינמיקה של סודיות וספק בטראומה

  • אהרוני ח. (2005), סוד כמוס בין אוזן קשבת לנפש מכילה. "שיחות", כרך י"ט חוברת מס. 2.
  • היה או לא היה? להיות בתוך צללים של פגיעה מינית בילדוּת שעולים בטיפול / עפרה אשל. פורסם ב"פסיכואקטואליה" – גליון ינואר 2018

טראומה מורכבת, השלכות ומאפיינים

  • בר חיים, נ. (2012). ללא אבחנה: מחשבות על העדרה של אבחנה פסיכיאטרית לניצולות של תקיפה מינית ממושכת בילדות. פסיכולוגיה עברית.
  • אלינער פרדס (2013) טיפול בטראומה מורכבת. הרצאה בכנס ”טראומה וחוסן“, אוניברסיטת תל-אביב, פברואר 2013

קשרי גוף ומוח בטראומה

  • ואן דר קולק, בסל. (2021). נרשם בגוף. חלק 2, פרק 5: קשרי גוף ומוח. עמ' 99-118. הוצאת פרדס, חיפה
  • פרדס, א. ושיינמן, נ. (2013) הכוח המרפא של תשומת הלב: מיינדפולנס (קשיבות) בטיפול, נדלה מאתר http://www.pardess.info/?p=167

הגנות מרכזיות בטראומה- הגנות דיסוציאטיביות ותפקידן

  • בר-שדה נ., התפתחות השימוש בהגנות דיסוציאטיביות בקרב נפגעי תקיפה מינית בזמן הטראומה ולאחריה, 2008. www.hebpsy.net/articles.asp?id=1799
  • גורביץ'. ח. (2011). שפת ההיעדר ושפת הרוך: טרנספורמציה בטיפול כהתרה של ה'הזדהות עם התוקפן'. הרצאה במסגרת הרצאות ימי ה' של האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית.
  • בר-שדה נ., דיסוציאציה בשירות גילוי עריות בין בגירים, 2008. http://www.articles.co.il/print.php?id=25895
  • זומר, א' (2019). איחוי שברים בנפש: קווי הנחיה לטיפול בהפרעת זהות דיסוציאטיבית. בתוך י' להב וז' סולומון (עורכות), משחזור לזיכרון: טיפול בטראומה נפשית (עמ׳ 385–421). רסלינג.

עקרונות יסוד בטיפול

  • בר-שדה נ. (2003). ברית טיפולית בטיפול בילדים. www.hebpsy.net/articles.asp?id=220

העברה והעברה נגדית בטיפול בטראומה

  • דייוויס, ג"מ ופראולי, מ"ג (2013). תהליכים דיסוציאטיביים ותבניות העברה והעברה נגדית בטיפול בגישה פסיכואנליטית בנפגעות בוגרות שעברו התעללות מינית בילדות (א' רילוב, מתרגם). בתוך: ס"א מיטשל ול' ארון (עורכים), פסיכואנליזה התייחסותית (עמ' 327–367). תולעת ספרים.
  • אמיר, ד. (2016). הנרטיב החסום והטיפול המדומה היבט ייחודי של מנגנון ההזדהות עם התוקפן. בתוך: שיחות, כרך ל, חוב' מס' 3, יולי 2016
  • נווה, א. (2000). תהליכי העברה והעברה נגדית בטיפול בנפגעות גילוי עריות, הרצאה שניתנה בכנס השנתי של האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה, הרצליה

עקרונות יסוד בטיפול בטראומה

  • זליגמן.צ. (2019). "אל תרחק ממני כי צרה קרובה כי אין עוזר- טיפול פסיכודינמי התייחסותי במטופלים הסובלים בעקבות טראומה מסיבית. בתוך י' להב וז' סולומון (עורכות), משחזור לזיכרון (עמ' 263-307)
  • בר-שדה נ., אלסטיות הרחם הטיפולי בתוך ומעבר לקליניקה- מבט על טיפול במטופלים רגרסיביים ובנפגעי טראומה מינית, 2009. http://www.israpsych.org/books/wp-content/uploads/2009/12/elastic_uterus.pdf

תכנית הוראה לפי שיעורים

תאריך השיעור נושא השיעור
27.10.22 1 פתיחה – סטינג, חוזה, הכרות וציפיות; טראומה, פוסט טראומה וטראומה מורכבת
3.11.22 2 הדינמיקה של הסודיות בפגיעה מינית
10.11.22 3 היה או לא היה? הספק בטיפול והטיפול בספק
17.11.22 4 מבוא לפגיעות מיניות בבנים וההסתגלות הנפשית לפגיעה
24.11.22 5 הגנות דיסוציאטיביות ותפקידיהן
1.12.22 6 העברה והעברה נגדית בטיפול בטראומה
8.12.22 יום סדנאי מרוכז
15.12.22 7 טראומה והמוח
22.12.22 8 מבוא למיינדפולנס
29.12.22 9 חווית ההורה שילדו נפגע מינית
5.1.23 10 עקרונות ושלבי הטיפול בטראומה מורכבת
19.1.23 12 יום עיון של התכנית
22.1.23-28.2.23 חופשת סמסטר