אקלים הכיתה המשלבת – האקדמית גורדון

אקלים הכיתה המשלבת

היקף הקורס: 2 ש"ש

סוג הקורס: סמינריון

דרישות קדם: אין

מטרות הקורס:

  • ללמוד לזהות צרכים רגשיים וחברתיים אצל ילדים ומתבגרים
  • להבין את המושג "אקלים כיתה מיטבי" על רקע תיאוריות שונות
  • ללמוד את הקשר בין אקלים כיתה, הישגים לימודיים, ואלימות
  • להכיר תוכניות התערבות כיתתיות, קבוצתיות, ופרטניות ליצירת אקלים כיתה מיטבי
  • ללמוד להעריך את אקלים הכתה הן בדרך איכותנית והן בדרך כמותית

חובות הסטודנט:

  1. נוכחות חובה- %20
  2. הגשת עבודה מסכמת- %80

העבודה הסמינריונית:

  • ✓ נושא המחקר: תפיסת מורים את אקלים הכתה המיטבי
  • ✓ סוג המחקר: מחקר איכותני.
  • ✓ הליך המחקר:
  • ✓ ראיונות של 4 מורים מאותה הכתה על אקלים הכתה.

מהלך הקורס: סמסטר א' יוקדש להתמקדות בצרכים הרגשיים חברתיים של התלמידים בכיתה והקשר בין אקלים הכיתה והישגיים לימודיים. סמסטר ב' יעסוק בעבודה הסמינריונית תוך נתינת מענה הן לחלק המחקרי – איכותני והן להתערבות הנעשית בכיתה.

ad

מהלך לימודים:

סמסטר ראשון:

שיעור 1: מבוא

שיעור 2–5: צרכים רגשיים וחברתיים של ילדים ומתבגרים תוך זיקה לתאוריות התפתחותיות שונות

קריאת חובה:

  • סרוף, א,. קופר, ר,. ודאהרט, ג. (1998). התפתחות הילד טבעה ומהלכה. האוניברסיטה הפתוחה
  • אפלמן, ח. (2010). היקשרות – התאוריה של בולבי, "שלבים ראשונים של ההתפתחות: זרקור על התאוריות של בולבי ושל מאהלר", האוניברסיטה הפתוחה.
  • שגיא- שוורץ, א' וג'יני, מ' (2008). מעגלי ביטחון רגשיים וחברתיים במסגרות חינוך. בתוך קליין, פ ויבלון י' (עורכים,), ממחקר לעשייה בחינוך לגיל הרך. ירושלים: הוצאת האקדמיה הלאומית למדעים.
  • Kazdin, a. E., & Weisz, j. R. (2003). Evidence-based psychotherapies for children and adolescents. New York: Guilford press.

קריאת רשות:

  • דקל, ג. (2008). מיומנויות חברתיות בקרב ילדי בית ספר יסודי
  • טורנר, מ. (1999). הקשר בין דפוסי התקשרות בינקות לבין הערכה עצמית, רמת התפקוד, יחסים חברתיים והישגים לימודיים בילדות התיכונה. עבודת גמר לקבלת תואר מוסמך, אוניברסיטת בר-אילן.
  • Tolan, P. H., & Dodge, K. A. (2005). Children's mental health as a primary care and concern. American Psychologist, 60, 601-614.

שיעור 6–9: אקלים כיתה: הגדרות ומדידה

קריאת חובה:

  • שמאק, פ' ושמאק, (1985). תהליכים קבוצתיים בכיתה. חיפה, אח.
  • פרידמו, י' (1995). אקלים בית ספר ואקלים כיתה, סקירת ספרות מקצועית. מכון סאלד.
  • Pianta, R. C. (2006). Classroom management and relationships between children and teachers: Implications for research and practice. In Evertson, C.M. & Weinstein, C.S., (Eds.). Handbook of Classroom Management, Research, Practice, and Contemporary Issues, pp 685-709.

קריאת רשות:

  • Moos, R. H. & Trickett, E. J. (1978); Classroom Environment Scale. Palo Alto, CA: consulting psychologist Press.
  • Pianta, R. C. (1999). How the parts affect the whole: Systems theory in classroom relationships. In R. C. Pianta (Ed.), Enhancing Relationships between Children and Teachers, 23-43.

שיעור 10–13: הקשר בין אקלים כיתה, הישגים לימודיים ורמת תוקפנות

קריאת חובה:

  • Pianta, R. C., Belsky, J., Vendergrift, N., Houts, R., & Morrison, F. J. (2008). Classroom effects on children's achievement trajectories in elementary school. American Educational Research Journal, 45, 365-397.
  • Ellias, M. J., & Arnold, H. (2006). The connection between academic and socialemotional Learning: The educator's guide to emotional intelligence and academic achievement (pp. 4-14). Thousand Oaks, CA: Crown Press.
  • Shechtman, Z. (2006). The relationship of life skills and classroom climate to selfreported levels of victimization. International Journal of Adv Counseling, 28, 359-373.
  • Zins, J. E., Elias, M. J., & Maher, C. A. (2007). Bulling, victimization, and peer harassment: A handbook of prevention and intervention. NY: Haworth press.

קריאת רשות:

  • Shechtman, Z. (1997). Enhancing social relationships and adjusting behavior in Israeli classroom. Journal of Educational Research, 2, 99-107.
  • Ziv, Y. & Sorongon, A. (2011). Social information processing in preschool children: Relation to socio-demographic risk and problem behavior. Journal of Experimental Child Psychology, 109, 412-429.
  • Horne, A. M., Stoddard, J. L., & Bell, c. D. (2007). Group approaches to reducing aggression and bullying in the school. Group Dynamics, 11, 262-271.
  • Shechtman, Z. (2010). Treating child and adolescent aggression through bibliotherapy. NY: Springer.
  • Shechtman, Z., & Ifargan, M. School-based integrated and segregated interventions to reduce aggression. Aggressive behavior, 35, 342-356.

קריאת רשות:

  • קובןבי, ד' (2001). ספרותירפיה. ירושלים: מגנס.
  • שכטמן, צ' (2010). ייעוץ וטיפול קבוצתי בילדים ומתבגרים. הוצאת ספרים עמק יזרעאל.
  • שכטמן, צ' (1999). טיפול בתלמידים תוקפניים: השוואת הישגים של טיפול פרטני וקבוצתי. עיון ומחקר בהכשרת מורים, 6, 1-14.
  • שכטמן, צ', וליכטנטריט, י' (2001). הוראה ריגושית בחינוך המיוחד: שיטה לשיפור המשמעת. עיון ומחקר בהכשרת מורים, 7-8, 113-130.
  • שם טוב, ת' (2012). אני לא גנב. ת"א: כנרת זמורה ביתן.

שיעור 14: עולמו הרגשי והחברתי של הילד לקוי הלמידה וסיכום הסמסטר

קריאת חובה:

  • פלוטניק ר,. (2008). לגדול אחרת: עולמם הרגשי והחברתי של ילדים בעלי לקויות למידה, קשב ורכוז, הוצאת ספרים יסוד.

סמסטר שני:

שיעור 1: שיחה על העבודה הסמינריונית והמחקר האיכותני

קריאת חובה:

  • שקדי, א. (2003). מילים המנסות לגעת: מחקר איכותני תיאוריה ויישום. תל אביב: רמות

שיעור 2: המחקר האיכותני

קריאת חובה:

  • שקדי, א. (2003). מילים המנסות לגעת: מחקר איכותני תיאוריה ויישום. תל אביב: רמות
  • צבר בן יהושוע, נ. (1997). המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. מודן.
  • צבר בן יהושוע, נ. (2001). מסורות וזרמים במחקר האיכותי. דביר.

שיעור 3: הגישה ההומניסטית המקדמת אקלים כיתה מיטבי

קריאת חובה:

  • רוגרס, ק' (1973). החופש ללמוד. תא: הפועלים

שיעור 4: חינוך דמוקרטי כמטפח מיטביות בכיתה

קריאת חובה:

  • שכטמן, צ' (1987). חינוך לערכים דמוקרטיים בבית-הספר. ירושלים: שפ"י.
  • שם טוב, ת' (2012). אני לא גנב. ת"א: כנרת זמורה ביתן.
  • החינוך לדמוקרטיה ומעורבות היועץ- מקראה. השירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך והתרבות.

קריאת רשות:

  • אלמוג, א', ושכטמן, צ' (2004). עמדות דמוקרטיות, תפיסת מסוגלות הוראה וסגנון התמודדות של מורים עם בעיות התנהגות של תלמידים עם צרכים מיוחדים. מפגש לעבודה חינוכית סוציאלית, 20, 11-31.
  • Lickona, T. (1991). Educating for character: How our schools can teach respect and responsibility. New York: Barton

שיעור 5: יתרונות העבודה הקבוצתית

קריאת חובה:

  • Yalom, I. D. & Leszcz, M. (2005). The theory and practice of group psychotherapy (5th Ed), (Ch. 1-4). NY: Basic Books.
  • Leichtentritt, J. (1996). Children interaction skills along the counseling group process with a focus on self-disclosure. A thesis submitted for the M.A. degree. Haifa University.
  • שכטמן, צ' (2010). ייעוץ וטיפול קבוצתי בילדים ומתבגרים. הוצאת ספרים עמק יזרעאל.

שיעור 6: הכוחות התרפויטיים בעבודה הקבוצתית

קריאת חובה:

  • Yalom, I. D. & Leszcz, M. (2005). The theory and practice of group psychotherapy (5th Ed), (Ch. 1-4). NY: Basic Books.
  • שכטמן, צ' (2010). ייעוץ וטיפול קבוצתי בילדים ומתבגרים. הוצאת ספרים עמק יזרעאל.
ad

שיעור 7: מקומו של המורה בעיצוב אקלים כיתה מיטבי

קריאת חובה:

  • שכטמן, צ', וליכטנטריט, י' (2001). הוראה ריגושית בחינוך המיוחד: שיטה לשיפור המשמעת. עיון ומחקר בהכשרת מורים, 7-8, 113-130
  • פרידמן י' (1998). מורים ותלמידים יחסים של כבוד הדדי. ירושלים: מכון הנרייטה סאלד.
  • אלמוג, א', ושכטמן, צ' (2004). עמדות דמוקרטיות, תפיסת מסוגלות הוראה וסגנון התמודדות של מורים עם בעיות התנהגות של תלמידים עם צרכים מיוחדים. מפגש לעבודה חינוכית סוציאלית, 20, 11-31

קריאת רשות:

  • Durlak, J. A., Weissberg, R. P., Dymnicki, A. B., Taylor, R. D., & Schellinger, K. B. (2011). The impact of enhancing students' social and emotional learning: A metaanalysis of school-based universal interventions. Child Development, 82, 405-432.
  • Johnes, S. M., Brown, j. L., hoglund, L. G., & Aber, L. J. (2010). A school-based randomized clinical trial of an integrated social-emotional learning and literacy intervention: Impact after 1 school year. Journal of Consulting and Clinical psychology, 78, 829-842.

שיעורים 8–13: ההתערבות הכיתתית

קריאת חובה:

  • שכטמן, צ' (1987). חינוך לערכים דמוקרטיים בבית-הספר. ירושלים: שפ"י.

שיעור 14: סיכום השנה- פרזנטציות